All for Joomla All for Webmasters

ÇİFT VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Çift ve evlilik danışmanlığı, değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikoterapinin bir dalıdır.

Çift ve evlilik danışmanlığında amaç, aile içinde ve çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve tüm aile üyelerinin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Hem aile içi ilişkileri düzenlenmesi hem de diğer insanlar ve durumlar ile ilişkilerin düzenlenmesi hedeflenmektedir.

ÇİFT VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞINDA HANGİ SORUNLAR ELE ALINIR?

Çift terapisinde, çift ve evlilik ilişkilerinde yaşanan uyum sorunları, çatışmalar, aldatma, boşanma ve/veya ayrılma, evlilik öncesi yaşanan kaygılar, çiftlerden birinin ya da ikisinin de hayatında yaşanan değişimlere uyum sağlama, kronik hastalıklar, alkol ve madde kullanımı, kayıp ve yas gibi pek çok sorun ele alınabilir.

Aile terapisinde ise bunlara ek olarak çocuklarda ve ergenlerde davranış, disiplin ve iletişim sorunları, kardeşler arasındaki çatışmalar, boşanma ve ayrılma süreçlerinde çocuklarla ilgili yaşanan kaygılar ve sıkıntılar gibi konuların yanı sıra kişilerin kendi ebeveynleriyle yaşadıkları çatışmalar, yaşlılık, hastalık ve bakım gibi konularda yaşanan zorluklarla ilgili çalışılabilir. Çekirdek aile, geniş aile, tek ebeveynli aileler, üvey aileler gibi pek çok aile sistemi yaşadığı zorluklarda aile terapisinden yararlanabilir.

Bunların dışında, her ailenin kendine özgü uyum ve iletişim sorunları olabilir ve benzer sorunlar kişiler fark etmeksizin kuşaklar boyunca aktarılabilir, tekrar edebilir.  Aile öyküleri çiftlerin birbirleri ile kurduğu ilişkileri, çocuklarıyla ve geniş aileleriyle iletişimlerini etkileyebilir. Bu öyküleri ve hayatlarımız üzerindeki etkilerini keşfetmek bireylerin gelişimine, kendini ve çevresini daha iyi tanımasına, daha doyurucu ilişkiler kurmasına, daha sağlıklı ve üretken olmasına ve hayat kalitesini arttırmasına yardımcı olabilir.

ÇİFT VE EVLİLİK DANIŞMANLIĞINDA NELER YAPILIR

Çift ve evlilik terapisinde ilişki bir sistem olarak görülür ve yaşanan sorunlar bu sistem içinde anlamlandırılır. Çiftin ilişki dinamiklerinin ele alınmasıyla ilişkideki ve iletişimdeki doyumu arttırırken, her iki kişinin kendi bireysel potansiyellerini de fark edip geliştirebilmelerini hedefler. Çift ilişkisi yaşayan bir sistemdir. Bu sistemin unsurlarından birinde (bireyler ya da iletişim şekilleri gibi) yaşanan değişim bütün sistemi etkiler.

Bireysel terapiden farklı olarak, çiftin ikisi de seansta bulunur ve birbirleriyle etkileşim içindedirler. Bunun yanı sıra bireysel görüşmelerde de kişilerin yaşadığı ilişki sorunları, çözümlenemeyen kişilerarası çatışmalar ve aileyle geçmiş yaşantılara uzanan geçmiş kökenli sorunlara değinilebilir.

SEANSLARIN SÜRESİ VE SIKLIĞI?

Seanslar 75-80 dakika sürer. Haftada bir kere seans yapılır. Seanslara çift olarak katılmanız gerekmektedir. Kriz durumlarında haftalık seans sayısının arttırılması önerilir. Terapide belirlenen hedeflere yaklaşıldıkça seans sıklığı 15 günde bire, ayda bire indirilebilir.

İLK SEANS: DEĞERLENDİRME GÖRÜŞMESİ

İlk seans değerlendirme görüşmesidir ve ücretlidir. Bu seansta ilişki veya evlilik sorunun yapısı, kişiler arasındaki ilişki örüntüsü, sorunun kaynakları, psikiyatrik ve medikal durumlar ve psikoterapiye uygunluk değerlendirilir, olası psikoterapi planı oluşturulmaya çalışılır. Görüşmenin sonunda ortaya çıkan değerlendirme çift ile paylaşılır, buna göre tedavi planı ve gelecek görüşmeler birlikte kararlaştırılır.

İlk seans öncesinde kısa bir form doldurulması gerektiği için, randevunuzdan en az 15 dk önce gelmenizi rica ediyoruz.

Bazı durumlarda kişiler uygun başka bir uzmanlığa yönlendirilebilirler. (Aşağıda Mesleki Sınırlar kısmında bu durumlar anlatılmaktadır)

RANDEVU ERTELEME VE İPTAL ETME

Randevu verilmiş bir seansı ertelemek veya iptal etmek için bize en geç bir gün öncesinde haber verilmesi çok önemlidir. Bu sayede sırada bekleyen danışanlarımıza o saate randevu verebiliriz. Randevunuza geç kaldığınız durumda, diğer danışanlarımızın randevuları aksatmamak için size ayrılan süreyi uzatmamız mümkün değildir.

KURUM ETİKLERİ!

  • İlk değerlendirme görüşmesinde veya terapinin ilerleyen aşamalarında, ilaç tedavisi veya başka bir medikal tedavi gerektiren psikiyatrik bir sorun tespit edilirse,
  • Psikoterapinin yanında  ilaç tedavisinden de yararlanmak olası ise,
  • Kişinin kendisine veya bir başkasına zarar verme durumu veya olasılığı varsa,
  • Ya da psikiyatrik bir atak veya kriz söz konusuysa,

Kişiyi bilgilendirmek ve güvenilir bir psikiyatra yönlendirmekle yükümlüyüz.

İlk değerlendirme görüşmesi sonrasında, kullandığımız psikoterapi yöntemlerinin kişinin yaşadığı sorun için uygun olmadığı veya faydalı olmayacağı tespit edilirse, bunu başvuru sahibine açıklamak ve kendisi için en uygun uzmanlığa yönlendirmekle yükümlüyüz.