Cinsel Kimlik ve Yönelim İstanbul

  Kişide kimlik konusunda en çok dikkat edilen noktalardan biri de cinsel kimliktir. Cinsiyete dayalı kimlik biyolojik özellikleri ortaya koyuyor. Ancak cinsel kimlik kişinin kendini erkek ya da kadın olarak nitelendirmesine yönelik olarak tanımlanabilir. Kişide cinsel kimlik ve yönelim cinsel davranışlar sayesinde şekillenmeye başlar.

  Cinsel  kimlik bir kişide genetik olarak kodlanan cinsiyetten ve cinsel kimlikten rahatsız olma durumu vardır. Çocuklarda 2 yaşından sonra cinsiyet konusunda farkındalık başlıyor. Ancak ergenlik dönemi itibariyle cinsel kimlik ortay acıkıyor. Bu süreçte cinsel kimlik ve yönelim İstanbul kişide cinsel kimlik bozukluğu olup olmadığını belirliyor.

  Cinsel kimlik ve yönelim konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen İstanbul’daki merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Nedir?

  Cinsel kimlik bozukluğu, kişide erkek veya kadın olduğunu psikolojik olarak da hissetme durumu olarak tanımlanabilir. Özetle bir insan kendini mevcut cinsiyeti dışında his olarak erkek veya kadın olarak nitelendirmektedir.  Yani kişinin iç cinsel kimlik duygusu dışa davranış olarak çıkar. Bu durumlar topluma göre değişiklik gösterebilir.

  Kadınların uzun saçlı, erkeklerin kısa saçlı olması, kadınların etek ve elbise giymesi gibi durumlar cinsel rolleri kapsayan davranışlardır.  Cinsel kimlik cinsel davranışlar ile şekil almaya başlar. Bu durumda fizyolojik ihtiyaçlar yanında duygusal ihtiyaçlar da devreye girer.  Bireyler cinsel davranışlarını yaşamak istediklerine göre şekillendirir ve bu durum cinsel yönelimi ortaya koyar.

  Cinsel kimlik bozukluğu işte kişinin yanlış cinsel kimliğe bürünmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Cinsel kimlik bozukluğu kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak bazı cinsel yönelimlere göre kişide bu konuda bir bozukluk olup olmadığı anlaşılabilir.

  Cinsel kimlik bozukluğu belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • Karşı cinse karşı sürekli ve güçlü bir özdeşim kurulması
  • Diğer cinsiyette olmaya yönelik istek
  • Diğer cinsiyette olmaya yönelik tekrar tekrar ısrarı söyleme
  • Erkeklerde kız kıyafeti, kızlarda ise erkek kıyafeti giyme konusunda yoğun olarak ısrar etme
  • Oynanan oyunlarda her zaman karşı cins rollerini yoğun bir şekilde oynamak isteme
  • Karşı cinsin oynadığı oyunlara daha fazla ilgi gösterme
  • Karşı cinsle birlikte oynamayı ve arkadaşlık kurmayıdüşünme (Kızların erkeklere futbol oynaması olarak nitelendirilebilir.)

  Cinsel kimlik ve yönelim problemleri konusunda her türlü detayı uzmanlarımızla görüşerek öğrenebilirsiniz.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Neden Olur?

  Çocuklarda 2 yaşından sonra psiko sosyal gelişim ortaya çıkmaya başlar. Ergenlik dönemi ile birlikte de cinsel yönelim ortaya çıkar. Cinsel kimlik bozukluğu nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak bu duruma neden olabilecek çok sayıda risk seçeneği var.  Bu rahatsızlığın nedeni bilindiğinde tedavi başarısı da çok yüksek olur.

  Genellikle şöyle nedenleri sıralayabiliriz;

  • Ailede daha önce cinsel kimlik bozukluğu vakası olması (Genetik nedenler)
  • Adrenal bez, östrojen ve testosteron gibi hormonların üretiminde problemler
  • Östrojen veya testosteron hormonlarının fazla salınması
  • Bireyin yaşama alışkanlıkları
  • Küçüklükten itibaren yaşadığı çevre cinsel kimlik bozukluğunu etkiler.

  Cinsel kimlikteki bozukluk genellikle psikolojik kaynaklı olur. Bu durumda psikoterapi ile başarılı bir tedavi yürütmek mümkün olur.

  Cinsel kimlik ve yönelim konusunda çocuklarınızın problemi varsa hemen bizimle iletişime geçerek tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

  Cinsel kimlik bozukluğu tanısı koyulurken DSM- 5 kriterleri dikkate alınıyor. Bu kriterler gençlerde ve yetişkinlerde cinsel kimliği belirleme olarak nitelendirilebilir. Tanı sürecinde şu noktalara dikkat ediliyor;

  • Kişide dışa vurulan ve yaşanan cinsel kimlik ile primer ve ikincil cinsel özellikler arasındaki fark edilir uyumsuzluk
  • Kişide dışa vurulan cinsel kimlikte primer veya ikincil cinsel özellikler arasında uyumsuzluğa bağlı primer ve ikincil cinsel ilişkileri ret etme
  • Karşı cinse ait primer ve ikincil özelliklerin yoğun olarak istenmesi
  • Karşı cinsten biri olmak isteme ya da belirlenen cinsel kimlikten farklı bir kimliğe bürünmek isteme
  • Kişinin kendisine karşı cinsten biriymiş gibi davranılmasını isteme
  • Kendinde karşı cinsel yönelik duygu, düşünce ve tepki varlığı düşüncesi cinsel kimlik bozukluğu tanısı için önemlidir.

  Ancak yukarıda saydığımız 6 belirgin özelliğin kişide olması gerekiyor. Aynı zamanda söz konusu özelliklerin en az 6 ay boyunca devam etmesi de gerekiyor. Detaylı bilgi için hemen uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Tedavisi

  Cinsel kimlik bozukluğu tedavisi İstanbul için öncelikle hastanın talebi, yaşı ve beklentilerine bakılıyor. Daha sonra mevcut belirtilere göre bir tedavi uygulanıyor. Tedavide temel nokta ise kişinin sosyal hayattan dışlanmaması ve hastalığın alttaki sebebinin ortadan kaldırılmasıdır.

  En yaygın kullanılan yöntem davranışçı terapidir. Bu yöntemde sosyal dikkat, sosyal pekiştirme terapisi gibi yöntemler kullanılabilir. Bunun dışında aile üyeleri de sürece dahil olur.  Aynı zamanda oyun terapisi de kullanılan yöntemler arasındadır.

  Oyun terapisi ve davranışçı terapi dışında bazı vakalarda uzmanlar psikanalitik yönelimli psikoterapi de kullanabilir. Bu terapiler hastanın yaşı ve beklentisine göre değişir.

  Cinsel kimlik ve yönelim tedavisi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Cinsel Kimlik Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Cinsel kimlik bozukluğu genellikle psikolojik kaynaklı bir hastalıktır.  Ancak bu rahatsızlık her zaman kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden de en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemlerde ortaya çıkan belirtiler varsa ilerleyen yaşlarda kişide çok ciddi psikolojik problemlere yol açabilir.

  Cinsel kimlik ve yönelim İstanbul konusunda problemleri olan kişinin toplumsal ve iş hayatı da problemlerle geçebilir. Bu durumda kişi çok yönlü olarak etkilenebilir. Genellikle depresif bir ruh hali ortaya çıkar. Kişide psikolojik problemlerin ilerleyen dönemlerde ortaya çıkmaması adına cinsel kimlik bozuklukları mutlaka tedavi edilmelidir.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?