Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi İstanbul

  Bilişsel davranışçı terapi psikolojik tedavilerde en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi İstanbul her yaşta tercih edilen modern bir yöntemdir. Bu yöntem hem kişisel  terapi hem de grup etkinliklerinde uygulanabilecek bir terapi türüdür. Ergenlik dönemi ve çocukluk dönemi içinde sağlıklı bir düşünce yapısı ortaya çıması adına bu terapi türüne başvurulabilir.

  Çocukluk döneminde düşünce, duygu ve davranış şekillendirilmesi adına bilişsel davranışçı terapi kullanılır. Çocuklarda özgüven sorunları, kaygı, depresyon ergenlik döneminde öfke ve uyum problemleri bu yöntem ile çözülebilir. Çocuk ve  ergenlerde bilişsel davranışçı terapi yönteminin başarıya ulaşması için aileler de terapi sürecinde dahil olmalıdır.

  Çocuk ve ergen bilişsel davranışçı terapi  konusunda bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

  Bilişsel davranışçı terapi İstanbul her zaman duygu, düşünce ve davranışların belirli bir ilişki içinde düzenlenmesini amaçlayan bir terapi türüdür. Bu psikoterapi yöntemi tamamen kognitif bir modele dayanır ve yani anlama yeteneğine dayalı bir yöntemdir. Kişinin duygu, düşünce ve davranışlarının olumlu hale gelmesi ve belirli bir dengede yürümesine çalışılır.

  Her insan dünyayı kendi gözünden ve yaşantısından anlamlandırır. Bu nedenle de  olayları bu algılar üzerine sınıflandırır. Günlük hayatta olumsuz  düşünceye sahip olan kişilerin davranışları da olumsuz etkilenir. Bu yüzden de her zaman hayattan zevk alma noktasında problemler yaşanır.

  Bu durum ilerleyen süreçte depresyon, anksiyete bozukluğu ve kaygı bozukluğu gibi problemlerin habercisi olacaktır. Bilişsel davranışçı terapi duygu, düşünce ve davranışların birbirini etkilediğini savunuyor. Bu yüzden  de düşünce sistemi değiştiğinde duygu ve davranışların da değişeceği düşünülüyor.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel  Davranışçı Terapi Nasıl Kullanılır?

  Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi en yaygın kullanılan terapi yöntemleri arasında yer alıyor. Bu yöntem dünyada kendine yer bulmuş, etkinliği her uzman tarafından kabul edilen ve güvenilir bir terapi yöntemidir. Bu yüzden özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde belirli problemlerle başa çıkmada en yaygın terapi yöntemlerinden biridir.

  Çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireyler bilişsel davranışçı terapi sayesinde kaygı ve depresyon semptomları ile baş etmeye başlayabilir. Kişi kendi potansiyelini ortaya koymaya başladığında uyum sorunları da zaman içinde çözülür.

  Kişi başarılı bir terapi süreci sonrasında olaylara ve durumlara farklı bir bakış açısı ile başlayabilir. Bu durum ilerleyen dönemde daha önce sinirlenilen birçok davranışa normal tepki verilmesini sağlar.  Böylece kişiler daha sakin bir ruh haline bürünür.

  İstanbul bilişsel davranışçı terapi uygulamaları için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Sürecinde Ailenin Rolü

  Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi sürecinde ailenin rolü çok büyük olur. Terapi boyunca çocuk ve ergenin öğrendiği bilgi ve yaklaşımları sergilemesi esastır.  Bu süreçte hastalar olaylara ve durumlara karşı farklı bakış açıları ortaya koymaya başlarlar. Tedavide bireyin kendini rahat hissetmesi tedavi başarısı için hayati öneme sahiptir.

  Bu yüzden de ile bireyleri çocuk ve ergeninin dönüşümünü anlayarak ona destek olması gerekiyor. Aynı zamanda çocuğun sürekli olarak aile tarafından gözlenmesi gerekiyor. Aile her zaman çocukla iletişim kurmalı ve tüm değişimlere açık olduğunu da göstermelidir. Çocuk ailesinin davranış ve tutumlara bakarak tedavide doğru yolda olup olmadığına karar verir. Özellikle çocuğa verilen basit ödüller onu daha da istekli hale getirir.

  Çocuklarda bilişsel davranışçı terapi İstanbul bilgilendirmeleri için bize yazın.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel  Davranışçı Terapide İlaç Kullanılıyor mu?

  Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi sürecinde ilaç kullanılması söz konusu olabilir. Aslında bu terapide başarıyı ortaya getirecek olan unsur çocuk ve terapist arasında ortaya çıkan karşılıklı güven ilişkisidir. Ancak bazı durumlarda sadece psikoterapi tedavi için yeterli olmayabilir.  Özellikle yoğun depresyon, uyku ve anksiyete bozukluğu sorunlarında çocuklara ilaç desteği de sunulur.

  Ancak bilişsel davranışçı terapi sürecinde çocukların kullanacağı ilaçların mutlaka uzman bir psikiyatrist tarafından değerlendirilerek belirlenmesi ve reçete edilmesi gerekiyor. Psikiyatrist bu süreçte çocuğun sağlık durumuna göre ilacın kulanım süresini de belirler.  Bu ilaçlar kesinlikle reçeteli ve uzman gözetiminde belirtilen süre boyunca kullanılmalıdır.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Uygulamaları Nelerdir?

  Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi sürecinde çocuğa göre farklı yöntemler kullanılır. Kullanılan terapi uygulamaları önemli olmaksızın temel odak noktası çocuklarda duygu ve  düşünce biçiminin davranış üzerindeki etkilerinin fark edilmesini sağlamaktır. Yani terapide çocuk kendisi, davranışları ve düşünceleri arasında bir bağlantı olduğunu görür.

  Verilen bazı küçük ev ödevleri sayesinde düşünceleri üzerine yoğunlaşabilir. Özellikle ergenlerde bu problemler daha farklı yöntemlerle yapılırken uyum sorununda ve küçük yaşlarda oyun terapisi de bilişse davranışçı terapi ile birlikte kullanılabilir. Bu süreçte aile, terapist ve öğretmen  belirli bir uyum içinde çalışmalıdır.

  Merkezimizde bilişsel davranışçı terapi uygulamaları her yaştan bireye uygulanmaktadır.

  Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel  Davranışçı Terapi Kaç Seans Sürer?

  Bilişsel davranışçı terapi sürecinde seans sayısı her hasta için farklı olur.  Çocukların daha önceki yaşantıları travmaya bağlı zorlu olduysa ve bazı psikolojik sorunlar yoğun olarak yaşanıyorsa seans sayısı daha fazla olacaktır. Bu yüzden tedavi boyunca seans süresine her zaman uzmanlar karar verir. Çocuk ve ergenlerde bilişsel davranışçı terapi fiyatları da seans sayısına göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden hastanın ilerlemesi ve doktorun görüşlerine göre tedavi süresi ve maliyeti değişiyor.

  İstanbul’da çocuk ve ergen bilişsel davranışçı terapi uygulamaları konusunda bizi arayarak her zaman bilgi alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?