Davranış Bozuklukları Tedavisi İstanbul

  Bebeklik döneminden itibaren çocuklar dünyayı anlamlandırmak için çevredeki uyarıcılara karşı tutum ve davranışlar geliştirir.  Başkaları tarafından gerçekleşen duygu ve düşünceler ile dünyayı keşfederler.  Zamanla çevresinden duygu ve düşüncelerin hangi durumlarda ve hangi davranışlara yol açtığına bakarlar.  Buradan yola çıkarak da kendi davranış ve tutumlarına yön verirler. Özellikle yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar bu süreçte ortaya çıkar.

  Çocuklar yaptıkları hatalı davranışlardan ders çıkararak yoluna devam eder. Genellikle de çevresiyle uyum sağlayacağı davranışları geliştirme eğilimine girerler. Çocuklar çevresinde kural tanımayan, öfkeli ve düşüncesiz insanlar görürse burada kendi de öyle olabilir. Bu durumda ortaya davranış bozuklukları dediğimiz durumlar çıkmaya başlar.

  Davranış bozuklukları çocukların hem okul hayatında hem de arkadaş ortamında sağlıklı ilişkiler kurmasının önünde önemli bir engeldir. Bu durumda terapi yöntemleri ile davranış bozuklukları İstanbul tedavi edilmelidir. Tabii burada tedavi sürecine aile de dahil olmalıdır. Ergenlik dönemi veya çocukluk döneminde kısacası her dönemde ortaya çıkan davranış problemleri farklıdır.

  Davranış bozuklukları konusunda bilgi almak ve tedavi sürecini değerlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Davranış Bozukluğu Nedir?

  Davranış bozukluğu, çocukların olumsuz hem çevresine hem de kendisine zarar veren, toplum tarafından onaylanmayacak davranışlar sergilemesidir. Çocuklar belirli kuralları öğrenene kadar bazı hatalı davranışlar sergileyebilir. Özellikle ergenlik döneminde aileye isyan ve hırçınlık görülebilir. Çocuklarda her yaşta davranış özellikleri birbirinden farklı olur. Aynı zamanda çocuğun yaşadığı çevre ve başına gelen travmatik olaylar da davranış bozuklukları görülmesine yol açabilir.

  Çocuklar bazı durumlarda geçici olarak hırçın davranabilir. Bu yüzden bir davranış bozukluğu ile hırçın davranışı birbirinden keskin çizgilerle ayırabilmek gerekir. Bir çocuk yetişkinlik dönemi öncesinde olumsuz bir davranış kalıbı kazanırsa yetişkinlik dönemini de olumsuz etkileyebilir.

  İstanbul davranış bozukluğu konusunda merak ettiğiniz tüm konuları bizi arayarak uzmanlarımızla konuşabilirsiniz.

  Davranış Bozuklukları Nasıl Anlaşılır?

  Davranış bozuklukları genellikle çocukların belirli özelliklerini gözlemleyerek ve bu davranışın niteliğine bakarak anlaşılabilir. Öncelikle çocuklarda her yaşta gösterilen davranışlar farklıdır. Yani ebeveynler her yaşta çocuklardan belirli davranışları bekler.  Ancak çocuklar bazen kendi yaş sınırı içinde olmayacak olumsuz davranışlar sergileyebilir. Bu yüzden davranış bozukluğunu değerlendirirken öncelikle çocuğun yaşına uygun olup olmadığına da bakılmalıdır. Çocukların yaşına uygun olan davranışlarda bir bozukluk değerlendirmesi yapmak yanlış olur.

  Bir çocuğun davranışında bozukluk olduğuna yönelik araştırma yaparken bir diğer kriter ile davranışı ne kadar sıklıkla yaptığıdır. Şehir değiştirme, anne babanın ayrılması, okulu değiştirme ve ergenlik girişi gibi durumlar çocuklarda belirli gerginliklere yol açabilir. Bu durumda çocuklarda davranış değişiklikleri normal olarak kabul edilebilir. Çocuğun yoğun olarak göstermeye başladığı olumsuz bir  tutum davranış bozuklukları arasında gösterilebilir.

  Çocuklar her ne kadar davranış bozukluğu gösterse de bazen bunun farkında olabilir. Mesela çocukların dikkat çekme için hırsızlık, yalan ve şiddet gibi davranışlara başvurması çok yaygın bir durumdur. Bu davranışlar sürekli hale geldiyse  ve uyarı yapılmasına karşın pişmanlık hissi yoksa davranış bozukluğu olduğu söylenebilir. Yani çocuk olumsuz davranıştan pişman olmadan tekrar yapıyorsa destek alması gerekir.

  Davranış bozukluğunu anlamak tek başına yeterli değildir. Sonrasında uzmanlar ve aile birlikte problemi çözmek için işbirliği yapmalıdır.

  Davranış Bozukluğu Neden Olur?

  Davranış bozukluğu İstanbul nedenleri çok çeşitli olabilir. Öncelikle her çocuğun kişisel özellikleri, yaşadığı çevre ve aile, ortam farklı olur. Çocuklarda davranış bozukluğu nedenleri şöyle olabilir;

  • Olumsuz çevresel koşullarda ve ortamlarda yaşama
  • Aile içinde şiddet olması
  • Cinsel istismara tanık olma veya maruz kalma
  • Yoksulluk ve maddi problemler
  • Aşırı otoriter bir ailede yetişme
  • Sevgiden yoksun olarak büyüme
  • Özgüven problemleri yaşama gibi durumlar sayılabilir.

  Bunlar dışında çocuklarda hiperaktivite ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik problemler varsa davranış bozuklukları da görülebilir. Çocuklarda okul döneminden itibaren  davranışlarda görülen bozukluklar olumsuz etkilenir.

  Çocuklar okulda arkadaşlık kurma, kendini arkadaş çevresine kabul ettirme ve akademik anlamda başarılı olma konusunda sorunlar yaşayabilir. Bu durum da daha çok davranış bozukluğu ortaya çıkmasına yol açar. Belirli bir süre sonra bu durum kendi içinde bir çıkmaza girer.

  Davranış bozukluğu İstanbul konusunda her zaman merkezimizde uzmanlarımız sizlere profesyonel destek verebilir.

  Davranış Bozukluğu Tedavisi

  Davranış bozukluğu tedavisi için öncelikle altta yatan nedene bakılması gerekir. Bu süreçte altta yatan neden çok iyi analiz edilmelidir. Davranış problemlerinde tek bir tedavi seçeneğinden bahsetmek yanlış olur. Çocuklarda davranış sorunlarında anne baba tutumları da çok önemlidir. Çocuk anne babasının sevmediğini düşünüyorsa ve evde kendini huzurlu hissetmiyorsa davranışlarındaki bozulmalar artacaktır.

  Bu yüzden davranış bozukluğu İstanbul tedavisi sürecinde çocuğun aile ortamı ve anne baba arasındaki ilişkisi de dikkate alınarak bir terapi yöntemi belirlenir. Aynı zamanda şiddet eğilimi, hırçın davranışlar, kuralları çiğneme ve içe kapanma gibi durumlar ortak olsa da davranış bozukluğunun nedenleri değişiklik gösterebilir.

  Davranış bozukluğu tanı ve tedavisi konusunda her zaman İstanbul’daki merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Davranış Bozukluğu Terapisi Kaç Seans Sürer?

  Her çocukta ve bireyde davranış bozukluklarına yol açan neden farklıdır. Bu yüzden her hasta için terapi süreci kişisel olarak planlanır. Bu yüzden de  davranış bozukluğu tedavisi sürecinde seans sayısı ve tedavi süresi değişiklik gösterir.

  Davranış bozukluğu terapisi sırasında anne babanın da tedavi sürecine etkin olarak katılması gerekiyor. Bu yüzden ebeveyn tutumu ve çocuğun da terapi sürecine aktif katılımı seans sayısını değiştirir. Bazı çocuklarda çok daha erken dönemlerde çözülebilirken bazı çocuklarda daha uzun süre devam edebilir.

  İstanbul davranış bozukluğu tedavisi konusunda randevu almak için her zaman bizi arayabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?