Ders Başarısızlığı İstanbul

  Bir çocuğun okula bağlanmasını ve sevmesini sağlayan etmenler arasında ders başarısı da bulunuyor. Çocuklarda okulda en yaygın problemlerden biri de ders başarısızlığı durumdur. Bazı çocuklar ne kadar çaba gösterse de dikkatini ders üzerinde toplayamaz. Bu durumda okula gitme konusunda isteksizlik ortaya çıkabilir. Bu durumda da ders notları da düşük olur ve sınıf geçme problemleri ortaya çıkabilir. Akademik başarısızlık birçok durumun bir araya gelmesiyle görülen bir problemdir. Bu süreçte ailenin eğitim sürecine yönelik tutumu, çocuğun arkadaş ve sosyal çevresi, psikolojik durumu ve aile içinde yaşanan problemler ders başarısızlığı İstanbul problemlerine yol açabilir.

  Anne babalar çocukların ders başarısızlığının olması durumunda büyük tepkiler gösterebiliyorlar.  Bu durumda çocuğa baskı uygulamak ve çocuğu strese sokmak yanlış bir tutumdur. Bu durumda başarısızlığın nedenlerine odaklanmak ve analizleri doğru yapmak gerekiyor.  Bu sayede akademik başarının yükselmesi sağlanabilir.

  Ders başarısızlığı durumunda uzmanlarımızdan profesyonel destek ve danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Ders Başarısızlığı Neden Olur?

  Çocuklarda okulda başarısızlık olmasının çok farklı nedenleri olabilir. Çocuklar okulda daha önce yüksek başarı gösterseler bile aile yaşantısı ve çevresel faktörler bağlı olarak dönemsel başarısızlıklar yaşayabilirler.

  Ders başarısızlığı nedenleri genel olarak şöyledir;

  • Zihinsel Gelişim Yetersizliği: Çocuklarda fiziksel gelişim ile birlikte zihinsel gelişim de okul başarısında etkili olur. Sorumluluk almak ve doğru ile yanlışı ayırt edebilmek  belirli bir zihinsel olgunluk gerektiren durumlardır. Okul çağında bu olgunluk çocukların büyük bir bölümünde vardır. Duygusal gelişimi yavaş ilerleyen çocuklarda bu süreçte okula uyum sağlamada zorluklar çekebilir.
  • Özgüven Problemleri: Çocuklarda okul başarısını özgüven problemleri de etkiler. Çocuk sürekli olarak yetersiz bir kişi olduğunu düşünürse ve bu şekilde hissederse kendini okula uyum sağlamada da  yeterli hissetmez.  Bu durumda pasif ve içine kapanık olur. Dolaylı olarak akademik başarısı da daha düşük olabilir.
  • Öğrenme Güçlüğü Problemleri: Çocuklarda disleksi, otizm gibi bazı özel öğrenme güçlüğü problemleri akademik başarıyı etkileyebilir. Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda özel öğretim programları ve bireysel eğitim programları uygulanmalıdır. Bu yüzden birey hemen rehberlik servisi ile birlikte gerekli yerlere yönlendirilmelidir.
  • Ebeveyn Tutum ve Davranışları: Çocukların ders başarısızlığı durumlarında anne babanın davranışları da çok önemlidir.  Anne baba eğitime ve okul derslerine yapıcı bir tutum geliştirmelidir. Çocuğu sürekli olarak eleştirir ve başkalarıyla kıyaslama yoluna giderlerse stres seviyesi artar. Bu durum da akademik başarıda da düşüklük gözlenir.
  • Çocuğun Psikolojisi: Çocukların ders başarısı için aile ortamının huzurlu olması ve çocuğun kendini rahat hissetmesi çok önemlidir.  Çocuklar depresif ve mutsuz olursa ders çalışma problemleri yaşanır. Ayrıca bu çocuklar derslere karşı da ilgisiz olur. Bu durumlarda psikolojik destek çok önemlidir.
  • Arkadaş Çevresi: Çocuklarda bu dönem içinde arkadaşlık ilişkilerinin etkisi çok yüksek olur. BU yüzden çalışkan ve disiplinli kişilerle arkadaşlık kuran çocuklarda başarı da yükselir. Tabii aile çocuklara arkadaşları konusunda baskı yapmadan profesyonel bir bakış açısı ile yaklaşmalıdır. Aksi halde bu durum ters tepebilir.
  • Okul ve Öğretmen: Bir çocukta genel olarak bir başarısızlık varsa okulu sevmeyebilir. Bunun yanında öğretmen de belirli bir derste başarısızlıkta problemin kaynağı olabilir. Çocukla öğretmenin iletişimi kötüyse veya öğretmen bildiklerini aktarma konusunda problemler yaşıyorsa çocuklar ders çalışsa bile başarısızlık görülebilir. Tabii ailelerin suçu direkt öğretmene atması da yanlış bir tutum olacaktır.

  Akademik başarısızlık konusunda daha detaylı bilgi almak için İstanbul’daki kliğimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Akademik Başarısızlık Nasıl Engellenir?

  Akademik başarısızlık engellemede aileye, öğretmene, okula ve çocuklara büyük görevler düşüyor;

  • İlk olarak ailenin bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.
  • Aile okul sürecinde okuldaki ortamı, ders ve yaklaşımını hep izlemelidir. Bu durumda akademik başarısızlık olursa hemen fark edilebilir.
  • Ders başarısızlığı nedenleri ortadan kalktığında akademik başarı yükselir. Buyüzden profesyonel terapi desteği önemlidir.
  • Anne baba baskıcı bir tutumda olmamalıdır. Çocuğa karşı daha ılımlı ve anlayışlı davranmak doğru olacaktır.
  • Çocukların akademik başarıya odaklanması için televizyon ve internette geçen zamanı karşılıklı anlaşarak belirli bir şekilde düzenlenebilir.
  • Çocuklarda rehberlik servisi desteğiyle etkili bir ders çalışma programı hazırlanabilir. Tabii burada programa uyup uymadığını anne baba kontrol etmelidir.
  • Çocuk anne baba tarafından desteklenmelidir. Teşvik edici bir rol her zaman yararlı olur.
  • Çocuğun iyi davranışları ödüllendirilmeli ve akademik başarısını arttıracak bir ortamda vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

  Akademik Başarıda Anne Babanın Rolü

  Akademik başarıda anne babanın rolü çok önemlidir. Öncelikle anne baba çocuğa bu süreçte rol model olmalıdır. Günün önemli bir bölümü televizyon izleyen ve internette vakit geçiren anne babalar inandırıcı olmayacaktır. Çocuklar ebeveynlerinden gördükleri davranışları yapma eğiliminde olurlar.

  Bu nedenle anne baba çocuklara mutlaka ergenlik döneminde dahi örnek olacak davranış ve tutumlar geliştirmelidir. Birlikte kitap okuma ve ders çalışma etkinlikleri yapılırsa  bu çocuk için de etkili olabilir.

  Akademik Başarısızlıkta Ne Zaman Terapi Desteği Gereklidir?

  Akademik başarısızlık durumlarında çocukların terapi desteği alması çok önemlidir. Ancak kısa süren bir başarısızlık durumunda veya tek bir dersten kötü not aldığında hemen destek almak gerekmez. Çocuğun hayatında diğer konularda da problemler varsa ve ders başarısızlığı biraz daha yaygın hale gelmeye başladığında destek almak doğru olacaktır. Tabii anne babalar çocuklarının akademik başarısızlık yaşamaması adına önleyici terapi uygulamaları kapsamında da uzmanlardan destek alabilir. Yani burada tamamen anne babanın çocuğu için vereceği karar ve niyetleri önemlidir.

  Akademik başarısızlık ve ders başarısızlığı konusunda profesyonel destek almak için İstanbul’da bulunan merkezimizi arayarak, hemen randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?