Dil ve Konuşma Terapisi İstanbul

  İnsanların dil, konuşma ve iletişim  süreçleriyle ilgilenen uzman dil ve konuşma terapistidir.  Her yaşta insanın ses, konuşma, yutma ve dil bozuklukları tedavisi dil ve konuşma terapisi faaliyet alanı içinde oluyor. Bu terapi sayesinde iletişim bozukluklarının engellenmesi, değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi  sağlanır.

  Dil ve konuşma terapisi alanında çalışmalar yürüten uzmanlar dil ve konuşma terapisti unvanına sahip ve bu alanda gerekli eğitimi almış kişilerdir. Özellikle çocukluk dönemlerinden itibaren ortaya çıkan konuşma ve dil bozuklukları sosyal hayatı olumsuz etkiler. Bu yüzden kişinin özgüven eksikliğini gidermek ve küçük yaşlardan itibaren kendisini rahat hissetmesini sağlamak adına dil ve konuşma terapisi yapılır.

  Dil ve konuşma terapisi İstanbul şehrinde merkezimizde yürütülüyor. Detaylı bilgi ve randevu için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

  Dil ve Konuşma Terapisi Nedir?

  Dil ve konuşma terapisi hem çocuk hem de yetişkinlerde iletişim, yutma, konuşma ve dil bozukluklarının tedavisinde kullanılan  yöntemleri içine alır. Bir kişide görülen konuşma ve dil bozuklukları farklı tekniklerle tedavi edilebilir.

  Dil ve konuşma terapisinde temel amaç kişinin özel tekniklerle daha etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır. Ancak burada dil ve konuşma problemlerini ayırt ederek tedaviyi yürütmek gerekiyor.

  Dil bozukluklarında kişi sesleri doğru şekilde çıkaramıyor. Konuşma bozukluklarında ise kelimelerin bir araya gelerek anlamlı kelimeler oluşturulmasına yönelik problemler oluyor.

  Merkezimizde dil ve konuşma terapisi uygulamaları en gelişmiş yöntemlerle uzman terapistler tarafından yapılıyor.

  Dil ve Konuşma Terapisi İstanbul Kimler İçin Uygundur?

  Çocuk veya yetişkin birçok kişi dil ve konuşma zorlukları yaşayabilir. Bir kişinin dil ve konuşma bozukluğu yaşaması durumunda dil ve konuşma terapisi uygulanır. Bu durumlar;

  • Kişinin bazı sesleri ve harfleri söylememesi veya yanlış söylemesi olan artikülasyon bozuklukları
  • Konuşma sırasında seste kısılma ve çatlama gibi sorunlar olması
  • Beyin kanaması ve kaza gibi travmatik beyin hasararına bağlı dil ve konuşma problemleri
  • Çocukluk döneminde geç konuşmaya başlama ve çok kısa cümleler kurulması
  • Kekemelik problemleri
  • Yutma bozuklukları
  • Otizm ve Down Sendromu gibi durumlara bağlı dil ve konuşma problemleri
  • İşitme engellerine bağlı dil ve konuşma problemleri
  • Dudak ve damak yarığı gibi durumlara bağlı dil ve konuşma sorunlarında dil ve konuşma terapisine başvurulabilir.

  Dil ve Konuşma Terapisi İstanbul Nasıl Yapılır?

  Dil ve konuşma terapisi sırasında çok farklı yöntemler kullanılır.  Öncelikle kişinin dil gelişimini tetiklemek için oyun, resim, nesne, konuşma gibi birçok şekilde çocukla iletişim kurulur. Genellikle dil becerilerinin gelişmesi için tekrarlamaya dayalı egzersizler uygulanır.

  Artikülasyon bozukluğu yaşayan kişilerde ise hece ve ses üretimine yönelik egzersizler verilir. Burada terapist doğru sesleme ve hecelemeye teşvik eder. Burada hastanın yaşı ve özel ihtiyaçları tedavinin sürecini belirler. Mesela “r” sesi çıkaramayanlar için bu sesin nasıl çıkacağı dil hareketleriyle öğretilir.

  Motor beslenme ve yutma gibi durumlarda da dil ve konuşma terapisi uygulanır. Bu durumlarda dil, dudak ve çene egzersizleri sürece dahil olur. Çünkü problemin aşılabilmesi için kişinin ağız kaslarını güçlendirecek çalışmalara yer verilmelidir.  Ayrıca burada  yutma konusunda farkındalık oluşturacak çalışmalar yapılır.

  Dil ve konuşma terapisinde tamamen hastanın yaşı ve mevcut problemine göre bir tedavi yöntemi kullanılır.

  Dil ve Konuşma Terapisine Kaç Yaşında Başlanır?

  Dil ve konuşma terapisi için çocukların belirli bir yaşa gelmesi gerekiyor. Ülkemizde ve dünyadaki gelişmelere bakarak bir çocuğun 3 yaşına geldiğinde aile dışında tüm insanlar tarafından anlaşılabilecek şekilde konuşması gerekiyor. Çocuklar kendini ifade edebilme, doğru sesleri çıkarma, kelimeleri doğru kullanmaya başlama gibi konularda yol kat etmelidir.

  Bir çocuk 3 yaşına gelmesine rağmen kendini ifade etme, sesleri doğru çıkarma ve sözcükleri doğru kullanma konusunda problemler yaşıyorsa  dil ve konuşma terapisi uygulanması gerekir. Başarılı bir tedavi süreci sonrasında çocuklar kendini ifade etmeye, sesleri doğru çıkarmaya ve sözcükleri başarılı bir şekilde kullanmaya başlar. Bu sayede çocukların gelişimi, iletişim becerileri ve eğitim serüveni  yaşına uygun hale gelecektir. Çocukluk dönemi dışında her yaşta bu terapiye katılım sağlamak mümkün olur.

  İstanbul dil ve konuşma terapisi konusunda detaylı bilgi almak için her zaman bizi ziyaret edebilirsiniz.

  Yetişkinlerde Dil ve Konuşma Terapisi

  Dil ve konuşma bozukluklarında terapi sürecinin sadece çocuklarda ve ergenlerde uygulandığı bilgisi doğru olmaz. Yetişkinlerde dil ve konuşma terapisi uygulanması gerekebilir.  Yani bu uygulama gerekli olması durumunda yetişkinlerde de uygulanabilir.  Burada bilinmesi gereken yetişkinlerde uygulandığında dil ve konuşma terapisi daha uzun sürebilir.

  Çünkü çocuklar dil ve konuşma bozukluklarından kurtulmada daha başarılı olurlar. Yetişkinlik döneminde konuşma ve dil becerileri yerleştiği için davranış değişikliği daha uzun sürebilir. Bunun dışında yetişkinler konuşma ve dil terapisine daha kolay uyum sağlayabilir. Kekemelik ve  pelteklik gibi problemler yetişkinlerde daha kolay çözülebilir.

  Yetişkinlerde konuşma ve dil terapisi konusunda her zaman bize ulaşabilirsiniz.

  Dil ve Konuşma Terapisi İstanbul Kaç Seans Sürer?

  Dil ve konuşma terapisi seans sayısı için standart bir rakam vermek yanlış olur. Bir kişinin konuşma ve dil bozukluğunu türü, altta yatan nedeni ve seviyesine göre tedavi süreci değişir. Çünkü her dil ve konuşma terapisi tedavisi kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden de başarı ve ilerleme durumu tamamen hastada yaşanan gelişime göre değişiklik gösterir.

  Konuşma ve dil terapisinde kişinin ihtiyaçları belirlenir. Hastada bu konuda istekliyse ve ailesi de sürece dahil oluyorsa  terapi çok daha kısa bir sürede başarıya ulaşabilir.

  Dil ve konuşma terapisi İstanbul şehrinde Psikohome bünyesindeki uzman terapistler tarafından yürütülen bir tedavidir.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?