Evlilik ve Çift Terapisi İstanbul

  Hayatımızda en önemli dönemlerden biri de evlilik sürecidir. Günümüzde boşanma olaylarındaki artışındaki rakamların yüksek olması çiftlerin evliliğe olan bakış açısını da değiştiriyor. Ancak evlilik sürecini sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürmek tamamen sizin elinizdedir. Evlilik sürecinde elbet sorunlar yaşanır. Ancak bu durumda profesyonel destek alınarak sorunlar ortadan kaldırılabilir.

  Evlilik ve çift terapisi sayesinde iki kişi arasındaki sorunları çözebilir. Özellikle evlilik sürecinin başında tercih edilirse temeller çok sağlam şekilde atılabilir. Bunun dışında çok büyük problemlerde iki taraf da en sağlıklı çözüm için terapiye başvurabilir. Bu terapide grup terapisi ve tekli terapiler yapılır.

  Evlilik ve çift terapisi İstanbul için Psikohome her zaman hizmetinizdedir.

  Evlilik ve Çift Terapisi Nedir?

  Karı koca, iki sevgili ya da iki insan her zaman birbiri ile çatışma halinde olabilir.  Bir çift arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar ve problemler profesyonel bir psikoterapi ile değiştirilebilir. Evlilik ve çift terapisi, iki kişi arasındaki olumsuzlukların ortadan kaldırılması adına uygulanan psikoterapi yaklaşımıdır.

  Evlilik ve çift terapisinde ilişkide iyi gitmeyen durumların anlaşılması temel amaçtır. Aynı zamanda iki tarafın da ortak çaba göstererek evliliklerini kurtarma adına adım atmaları sağlanır. Bunun sağlıklı olanın devam etmek mi, yoksa yola tek devam etmek mi olduğuna da bakılır. Evlilik terapisi evliliği kurtarma yanında sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde ayrılma sürecini de içine alır.

  Evlilik ve çift terapisi konusunda destek alan çiftlerin her zaman sağlıklı iletişim kurabilmelerine odaklanıyoruz. Aynı zamanda çiftlerin birbirine karşı duyarlı oldukları konuları dahi tartışmaları ve konuşabilmeleri sağlanıyor. Çiftler kendilerini anlıyor, ilişkilerini sağlam temellere oturtuyor ve karşılıklı yeni etkileşim şekilleri ortaya çıkarıyorlar.

  Bu yaklaşımda temelde evlilikte görülen mevcut sorunlar çözülüyor.

  Evlilik ve Çift Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Evlilik ve çift terapisi çok farklı problemlerde tercih edilebilecek bir tedavidir. Bu tedavi sadece çiftler arasındaki sorunlarda başvurulabilecek bir yöntem olduğu gibi aynı zamanda ilişkiye üçüncü bir kişinin girmesiyle de yaşanabilecek problemlerin ortadan kaldırılmasını amaçlar.

  Evlilik ve çift terapisi uygulanabilecek durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Çiftler arasında iletişim eksikliği ve Öfke kontrol sorunları
  • Güç ve İktidar savaşları yaşanan bir ilişki
  • Problem çözmede yanlış yöntemlerin kullanılması
  • Mesleki olarak farklılık ve statü farkı olması
  • Ekonomik sıkıntıların yaşanması
  • Akrabalık ilişkileri
  • Aldatma ve sadakatsizlik
  • Boşanma sürecine girmeye karar verme veya boşanma sürecinde olma
  • Çocukların bakımı ve yetiştirilmesindeki farklı bakış açıları bulunması
  • Cinsel hayattaki yetersizlikler
  • Cinsel problemler
  • Partnere yönelik sorunlar
  • Yeni evlilik sürecinde evliliği sağlam temellere oturtma isteği

  Görüldüğü gibi evlilik ve çift terapisi normal bir süreçte başvurulacak bir yöntem olduğu gibi aynı zamanda belirli bir problem halinde de tercih edilebilir.

  İstanbul evlilik ve çift terapisi için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

  Evlilik ve Çift Terapisinin Amacı Nedir?

  Evlilik ve çift terapisi birçok kişi tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Evlilik ve çift terapisinde birçok amaç vardır. Mevcut soruna ve çiftlerin taleplerine göre bu terapi sürecinde belirli faydalar amaçlanır.

  Evlilik ve çift  terapisi amaçları şöyle sıralanabilir;

  • Çiftlerin yaşadıkları çatışmaların azaltılması ve çözüme kavuşturulması
  • Eşlerin mevcut sorunlarına bağlı etkileşim dengesinin değiştirilmesi
  • Çiftler arasında etkili iletişim kurulması
  • Çiftlere mevcut sorunları en doğru şekilde çözmeyi öğretme
  • Daha önce yaşanan problemleri ortadan kaldırmaya çalışma
  • Çiftlerin ilişki sürecinde birbirine saygı duymayı öğrenmesi
  • Çiftler arasında her durumda doğrukarar verebilme becerisinin gelişmesi

  Evlilik ve Çift Terapisine Kimler Başvurabilir?

  Evlilik ve çift terapisi sürecinin sadece mevcut sorunlarda başlatıldığı yanlış bir bilgidir. Yani evlilik ve çift terapisine başvurmanız için illaki büyük bir sorun ya da geçerli bir neden olması gerekmiyor. Bu terapi sürecine herkes dahil olabilir.

  Öncelikle ikili ilişkilerinde sorun olan her çift evlilik ve çift terapisine başvurabilirler. Aynı zamanda bu terapi sadece evli olan kişiler için geçerli olmaz. Sevgili olan ya da flört sürecinde olan çiftler de bu terapi için merkezimize başvurabilirler. Aynı zamanda çift terapisine bireysel olarak da başvurabilirsiniz.

  Evliliği ve ilişkisini en baştan sağlam temeller üzerine oturtmak isteyenler bir problem olmadan da evlilik ve çift terapisine başvurabilir.

  Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

  Evlilik ve çift terapisinde öncelikle geçmişe yönelik araştırmalar yapılır. Aynı zamanda geçmişten gelen mevcut sorunun çiftin günümüzdeki ilişkisine nasıl etki ettiğine bakılır. Aynı zamanda çiftlerin duygu, düşünce  ve davranışlarında farkındalık oluşturarak değişimi istemeleri sağlanır.

  Her çift evlilik ve çift terapisine farklı amaçla gelebilir. Ancak her durumda çiftin ikili ilişkisi her yönüyle irdelenir.  Bu süreçte hem birlikte hem de ayrı görüşmeler yapılır. Böylece mevcut problemin ana nedeni daha kolay anlaşılabilir.

  Çiftlerin birlikte katıldığı seanslarda aralarındaki ilişki, karşılıklı yaklaşımları ve yakınlıklarına bakılır. Aynı zamanda çiftleri tanımak adına bazı ölçekler de kullanılır. Bunun dışında çiftlere ev ödevleri de verilebilir. Çiftler keyifli bir tedavi sürecinde birbirlerini daha iyi tanır ve ilişkilerini  düzeltebilirler.

  Evlilik ve çift terapisi seans sayısı problemin ne olduğu, şiddetli, çiftlerin değişimi ve gelişimine göre değişiklik gösterir.

  Evlilik ve Çift Terapisine Bir Taraf Gelmezse Ne Olur?

  Evlilik ve çift terapisi sürecinde temel amaç kadın ve erkeğin sürece beraber dahil olmalarıdır. Bu durumda tedavi verimi çok daha yüksek olur. Ancak bazı durumda çiftlerden bir tanesi terapi sürecine katılmak istemeyebilir. Her şeye rağmen çiftlerden biri terapiye katılmıyorsa diğer tarafa bireysel terapi uygulanır.

  Evlilik ve çift terapisi İstanbul şehrinde Psikohome merkezimizde verilmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?