Fobi Tedavisi İstanbul

  Her insan belirli nesnelere ya da durumlar karşısında fobi geliştirebilir. İnsanların geliştirdiği bu korkular aşırı hale geldiğinde fobi olarak nitelendirilir. Yani fobiler kişide bir nesne veya duruma karşı aşırı bir korku oluşmasına yol açar. İnsanlar bir tehlike anında korku duygusunu yaşayabilir. Yani olması gereken zamanda korku olması normal ve sağlıklı bir tepi olarak kabul edilebilir. Ancak korkunun mantıksız olması psikolojik olarak fobi olarak nitelendiriliyor.

  Belirli bir fobiye sahip olan kişiler günlük hayatta yaşanabilecek durumlar ve görebileceğimiz nesnelere karşı yoğun bir korku duyarlar. Bu nesne  ya da durumlar karşı karşıya kaldıklarında kalp çarpıntısı, nefes alma güçlüğü ve titreme gibi bazı tepkiler gösterebilirler. Bir korku çocukluk döneminde ortaya çıkarsa farklı psikolojik problemlerin habercisi olabilir. Çocuklar bu durumda çekingen ve içine kapanık bir birey olabilir.

  Fobiler ve fobi tedavisi konusunda detaylı bilgi almak için İstanbul’da bulunan merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Fobi Nedir?

  Fobi İstanbul; bir olay ya da nesneye karşı çok aşırı tepki duyma durumudur. Kişinin yaşadığı olay ne kadar büyük olursa yaşadığı korku da o oranda yüksek olur. Ancak sıradan bir olaya karşı çok büyük bir korku yaşamak sağlıklı bir tutum değildir.  Kişide bazı yıkıcı olaylar, batıl inançlara dayalı korkular genellikle fobilerin kaynağını oluşturur.

  En sık görülen fobiler hayvandan korkma, karanlıktan korkma, yalnızlık korkusu, uçaktan korkma, doğal afetlerden korkma gibi durumlardır. Çocukların karanlık ve yalnız kalmaya karşı yoğun korku beslemeleri çok sık yaşanan bir durumdur. Çocuklar anne ve babasından ayrı kalma konusunda endişe içinde olurlarda bu durum fobiye dönüşebilir.

  Ergenlik döneminde fobi ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda size detaylı olarak aktaracağız.

  Fobi Belirtileri Nelerdir?

  Çocuklar korku duyduğu bir olay, varlık ya da durumla karşılaştığı anda anksiyete belirtileri ortaya çıkar. Panik atak sürecinde ortaya çıkan belirtilerin önemli bir bölümü fobilerle yüzleşince de görülür. İleri düzeyde fobi yaşayan kişilerle kalp durabilir hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

  En yaygın fobi belirtileri şu şekildedir;

  • Kalp çarpıntısının artması
  • Yüzün kızarması ve kaşınma hissi oluşması
  • Yüzde ve vücutta yanma hissi
  • Titremeye başlama ve soğuk soğuk terleme
  • Görmede bulanıklaşma olması
  • Nefes darlığı ve ağızda kuruluk oluşması
  • Yutkunmada güçlük ve mide bulantısı yaşama
  • Bilincin kaybedilmesi ve tansiyonun ani bir şekilde düşmesi
  • Bayılma veya sinir krizi geçirme
  • Bunalıma girme ve gergin davranışlar sergileme
  • Şoka girme gibi durumlardır.

  Fobi anında ortaya çıkan belirtiler genellikle fiziksel belirtilerdir. Bu problemler farklı durumlarda da ortaya çıkabilir. Hep aynı nesne ya da durum karşısında yaşanıyorsa fobi belirtisi olarak nitelendirilebilir.

  Fobi belirtileri konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen İstanbul’daki merkezimizi arayarak uzmanlarımızda bir görüşme yapabilirsiniz.

  Fobi Neden Olur?

  Bir kişide yoğun korku oluşturacak bir fobinin ortaya çıkmasında ana etmen kaygı durumudur. Kişi yükseklik, karanlık, hastalık, taşıt veya yalnızlık kişi durumlara karşı fobi geliştirir. Bu durumlar kişiye temelde kaygı veren durumlardır. Bazı vakalarda kişide fobinin ortaya çıkması tamamen çocukluk döneminde görülen travmalara da dayanabilir.

  Bir kişide küçükken bir hayvan tarafından ısırılma ve olumsuz yaşantılara maruz kalma hayvan korkusunu oluşturabilir. Kişinin korktuğu nesne veya olay travmatik bir anda tetiklenebilir. Bu durum fobilerin gelişmesine yol açabilir. Aynı zamanda kişiler yaşadıkları bazı olayları nesneler veya durumlarla özdeşleştirebilir.  Sonraki süreçte aynı nesne veya durum yaşandığında kişi yoğun bir korku hissine kapılabilir.

  Fobiler Geçer mi?

  Fobiler İstanbul tedavisi yapılabilecek rahatsızlıklardır. Ancak burada yapılan en büyük hata kişinin fobilerinden kendi kendine kurtulmaya çalışmasıdır. Bu durum yaşanan korkuyu daha da derinleştirebilir. Fobi tedavisi için bur uzman desteği alınması gerekir. Çünkü bir korku kişinin günlük hayatını ve iş yaşamını etkilemeye başladığında uzman desteği şarttır.  Fobileri oluşturan nesne ve durumlar bazı durumlarda nadir karşımıza çıkan nesneler olabilir.  Örneğin uçak korkusu olan bir kişi belki de hayatı boyunca uçmadığında fobisiyle yüzleşmez.

  Ancak bazı fobilerin olduğu nesne ve durumlar sık sık karşımıza çıkabilir. Özellikle sosyal fobi çok önemli bir rahatsızlıktır. Bu durumdaki fobiler en kısa süre içinde tedavi edilmelidir. Fobi çeşitleri genellikle tedavi edilebilecek rahatsızlıklardır.

  Fobi Tedavisi Nasıl Olur?

  Fobi tedavisi İstanbul için en etkili yöntemler arasında psikoterapi bulunuyor. Kişide fobiye sebep olan durum veya nesne anksiyete krizi oluşturuyorsa ilaç tedavisi de sürece dahil olabilir. Ancak bir fobinin geçmesi için öncelikle neyden kaynaklandığı yani altında yatan neden bulunmalıdır. Daha sonra kişinin söz konusu olay ya da nesnelere karşı bakış açısı değiştirilmelidir.

  Bu süreçte devreye bilişsel davranışçı terapi girebilir. Fobilere yol açan olay veya nesneye karşı olumsuz tutum olumluya çevrildiğinde fobiler de otomatik olarak ortadan kalkar. Çocuklarda bu süreç oyun terapisi ile aşılabilir. Aynı fobiye sahip kişiler grup terapisi ile tedavi sürecini daha verimli geçirebilir.

  Fobi tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Fobi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ergenlerde fobi tedavisi bilinçli bir şekilde yapıldığında birkaç seansta çözümü olacaktır. Ancak burada kişinin korku duyduğu olay ya da durumlar yüz yüze kalabilme durumu önemlidir.  Kişinin tedavisi için net bir seans sayısı veya süre vermek yanlış olur.  Kişi ne zaman ki bu nesne veya olaya karşı aşırı korku duymaktan kurtulur ve fobi belirtileri ortadan kalkarsa psikoterapi o zaman başarıya ulaşmış kabul edilir.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?