Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

  İnsanlar arasında her yaşta  her ortamda ve her durumda kıskançlık görülebilecek bir duygudur. Bu duygu her insanda görülebilir ve mücadele etmesi çok zor duygular arasında yer alır. Söz konusu duygu özellikle küçük çocuklarda ortaya çıkarsa psikolojik gelişimi çok olumsuz etkiler.  Özellikle çocuklarda kardeş kıskançlığı İstanbul çok yaygındır. Eve yeni bir aile üyesinin geleceği düşüncesi genellikle çocuğa kıskançlık hissi verecektir.

  Bu durumda çocuğun kardeşini kıskanmaması adına anne babaya çok önemli bir görev yükleniyor. Burada anne baba tutumu çocukların gelişimi ile ilgili olarak kardeş kıskançlığı durumunu yenmede etkili oluyor. Çocuklarda ortaya çıkacak kıskançlığı yenmek mümkündür.

  Kardeş kıskaçlığı ve anne babaların göstermesi gereken davranışlar hakkında merak ettiklerinize İstanbul’daki merkezimizi arayarak cevap bulabilirsiniz.

  Kardeş Kıskançlığı Neden Olur?

  Bir çocuğun kişilik gelişiminde ve davranışlarında ilk ve en önemli model anne babadır. Çocuklarda gelişim dönemi içinde anne baba örnek alınıyor. Bu yüzden de ebeveynleri ile hep yakın ilişki içinde olmayı tercih ediyorlar. Yani her çocuk anne babasının ilgisinin her zaman kendi üzerinde olmasını istiyor. Her zaman uzun süre anne ve babalarıyla vakit geçirmeyi hedefliyorlar.

  Ancak aileye yeni biri katılacağı düşüncesi ortaya çıktığında oyun oynayamayacağını ve ilginin kardeşe yöneleceğini düşünmeye başlıyorlar.  Bu konuda haksız da değiller! Çünkü yeni doğan bir bebekte uzun süre anne baba yoğun bir ilgi ve alaka gösterecektir. Böyle bir durumda diğer çocuk kendini daha yalnız hissetmeye başlar. Bu durumda kardeşinin yerine geçme gibi düşüncelere kapılabilir. Bu durum aynı zamanda öfke ve saldırganlık olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda gösterilen davranışlar çok normaldir.

  Kıskançlık durumunda anne babanın çocuğa karşı özeni ve davranış biçimi çok önemlidir. Ebeveynler bu süreçte aradaki ilişkiyi iyi kurarsa çocuklarda görülecek problemler ortadan kalkabilir.

  Kardeş Kıskançlığına Hangi Durumlar Neden Olur?

  Çocuklarda ortaya çıkan kardeş kıskançlığı büyük sorunlar yaratabilir. Aileye yeni bir üye katıldığında kıskançlığın ortadan kalkması ve her iki çocuğunda mutlu, uyumlu bir birey olması için anne babanın tutumu çok önemlidir. Bazı durumlarda kıskançlığı engellenme niyetiyle yapılan davranışlar aşırı tepki ortaya çıkarabilir. Bir çocuk anne babasından aşırı ve farklı bir tepki görürse kıskançlık istenmeden daha derin bir hal alabilir. Bu durum çocuğun kardeşine karşı öfkesini de arttırır.

  Anne baba mutlaka her iki çocuk için de dengeyi çok iyi kurmalıdır. Çocuklarda öfkenin dışa vurumu ve depresif tavırlar olabilir. Bu durumda denge kurulmalı ve her zaman çocuğa karşı yapıcı bir tavır içinde olunması gerekir. Bunun dışında kardeş kıskançlığı konusunda profesyonel destek de alınması gerekebilir.

  Kardeş kıskançlığı İstanbul konusunda yardım almak için  hem doğum öncesi hem doğum sonrası uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kardeş Kıskançlığında Doğumdan Önce Neler Yapılmalıdır?

  Çocuklarda kardeş kıskançlığı daha doğumdan önce başlayabilir. Bu durumda anne babalar daha doğumdan önce doğru bir tavır takınmalıdır. Doğum öncesi yapabileceklerinizi şöyle sıralayabiliriz;

  • Anne baba bebek kararı aldığı andan itibaren çocuğa bunu uygun bir dille anlatmalıdır. Öncelikle bazı özel sorularla tepkisi ölçülebilir. Olumsuz tepkiler göstermesi durumunda önceden destek alınması iyi olur.
  • Bebek hakkında çocuğa bilgi verirken kaygı seviyesi çok düşük olmalıdır. Çocuklar anne babayı stresli görürse kendisi de stres yapabilir.
  • Çocuğun yanında bebekle ilgili hazırlıklar konusunda ve yakın çevre ile konuşurken aşırı tepki verilmemelidir. Bu durum çocuğun ilk andan kendini dışlanmış olarak düşünmesine yol açar.
  • Bebekle ilgili hazırlık sürecinde söz sahibi olmasını ve kardeşi için bir şeyler yapmasını sağlamak kardeş kıskançlığı durumun biraz da olsa törpüleyebilir.

  Kardeş Kıskançlığında Doğumdan Sonra Neler Yapılmalıdır?

  Kardeş kıskançlığında asıl macera doğumdan sonra başlıyor. Çocuk kardeşini fiziki olarak görmeye başladığında kıskançlık seviyesi artabilir. Bu durumda yapılması gereken bazı öneriler;

  • Çocuğun bebekten sonra konumunda değişim olmaması gerekir. Odası, beslenme düzeni, günlük yaşamı ve oyuncaklarında değişim minimum olmalıdır.
  • Aile içinde paylaşım sürmelidir. Anne baba bebeği severken çocuğu da sürece dahil edebilir ve birlikte oyunlar tertip ederek aile bütünlüğünü sağlayabilir.
  • Kardeş kıskançlığı İstanbul konusunda çocuk sürekli takip altında olmalıdır. Bazı çocuklar basit tepkiler verebilir. Ancak bazıları da kardeşine şiddet dahi uygulayabilir.
  • Bebeğin kardeşi ile oyun oynamak istemesi durumunda engel olmak yanlıştır.Mesela bebeği yanlış tutuyorsa tepki göstermek yerine doğrusunu göstermek daha iyi olacaktır. Kardeşi ile yakın olduğunda ve ilgilendiğinde kıskançlık ortadan kalkabilir.
  • Çocuk kardeşi hakkında olumsuz duygularını da ifade etmelidir. Anne baba bu konuda çocuğu Aynı zamanda bebekle ilgili bazı zorluklar çocukla paylaşılırsa  sürece dahil olması sağlanabilir.

  Kardeşi kıskançlığı konusunda her türlü sorunuza cevap bulmak için hemen bizimle iletişime geçin.

  Kardeş Kıskançlığı Tedavisi

  Tüm uğraşlara rağmen çocuklarda kardeş kıskançlığı geçmeyebilir. Bu durumda anne baba sorunun daha da büyümemesi adına profesyonel destek almalıdır. Kardeş kıskançlığı tedavisi genellikle terapi şeklinde yürütülüyor. Terapi sürecinde genellikle oyun terapisi ile birlikte çocuğun sosyalleşmesi ve kardeş fikrine alışması sağlanıyor.

  Diğer bir terapi yöntemi ise bilişsel davranışçı terapidir. Bu yöntemle de çocuğun kardeşi ile ilgili olumsuz düşüncelerine ulaşıyoruz. Daha sonra bu olumsuz düşüncelerin olumluya çevrilmesi ile kardeşi ile arasındaki problemleri çözmesi sağlanıyor.

  Tedavi süresi tamamen çocuğun terapi sürecine etkin katılımı ile ilgilidir. Tabii burada anne baba da terapi sürecine birlikte dahil olur ve çocuğun kardeşine karşı gösterdiği kıskançlık davranışından kısa sürede kurtulması sağlanır.

  Kardeş kıskançlığı tedavisi konusunda her zaman merkezimizi ziyaret edebilir veya bizi arayarak randevu alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?