Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi İstanbul

  Kişide belirli durumlarda yenilenen düşünce ve davranışlar ortaya çıkabilir.  Özellikle günlük hayat içinde takıntılı hale gelen tekrarlayıcı davranışlar kişi için çok olumsuz sonuçlar doğurabilir. BU durumda kişinin yaşadığı endişeler ve takıntı durumları uzun saatler boyunca uğraşmasına yol açıyor. Bu durum günlük hayatı etkilemeye başladığında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

  Her ne kadar istemeseniz de gün içinde istemeden de olsa aynı düşünceler sürekli olarak zihninizde tekrar eder. Bu durumda düşünceler takıntı haline geldiği zaman obsesif bozukluk yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda da mutlaka profesyonel bir destek almalı ve hayatınızı etkileyen bu durumda kurtulmalısınız.

  Obsesif kompulsif bozukluk İstanbul içinde merkezimiz tarafından tedavisi yapılan bir rahatsızlıktır.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

  Obsesif kompulsif bozukluk,  kişinin mantık dışı olarak tanımlamasına karşın tekrardan zihnini meşgul ederek kontrol edemediği düşünce ve takıntıların ortadan kaldırılması adına defalarca yapılan hareketlere bağlı psikiyatrik bozukluk durumudur.  Yani özetle bu durum saplantı bozukluğu olarak da nitelendirilebilir. Bu durumda kişinin zihnini bazı düşünceler istemeden de olsa tekrar etmektedir.

  Mesela kişi evde ocağın açık olup olmadığını ya da kapının kilitli olup olmadığını tekrar tekrar kontrol edebilir. Bu durumda davranışlar yoğun bir takıntı haline gelir. Çok ilerleyen durumlarda mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde zihni kurcalayan düşünceler aşırıya kaçan mantıksız davranışların sürekli olarak tekrar edilmesine yol açar.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Kimlerde Görülür?

  Obsesif kompulsif bozukluk öncelikle ergenlik döneminde başlayabilecek bir hastalıktır. Genel olarak 20 ve 30’lu yaşlarda ortaya çıkar ve bu süreçte de devam eder. Bu nedenle hastalığın kimlerde ve hangi dönemde ortaya çıkabileceğine yönelik değerlendirme yapmak ve bir sınırlamaya gitmek yanlış olacaktır. Yoğun stres olan kişilerde ve çocuklarda çok yaygın bir durumdur.

  Anne babada olması durumunda çocuklarda da obsesif kompulsif bozukluk görülme olasılığı çok yüksek olur. Özellikle çocukluk döneminde atlatamadığınız travmalar yetişkinlerdeki obsesif kompulsif bozukluk durumunun ana nedeni olur. Bunun dışında kişilik özellikleri de etkilidir. Özellikle mükemmelliyetçi kişilerde bu rahatsızlığın görülme olasılığı daha yüksek olur.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Neden Olur?

  Obsesif kompulsif nedenleri tam olarak bilinmiyor. Ancak kişide biyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülüyor. Biyolojik nedenler olarak vücutta özellikle beyince belirli bölümlerde çok aşırı bir aktivite olur. Buna bağlı olarak beyin daha aktif hale gelir ve  sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar.

  Çevresel nedenler ise şöyle sıralanabilir;

  • Taciz ve istismar gibi durumlar yaşama
  • Hastalık korkusu ve belirli hastalıklar
  • Gündelikyaşam değişiklikleri olması
  • Sevilen bir kişinin vefat etmesi
  • İş ve okul hayatıyla ilgili değişiklikler ve problemler olması
  • Aşk, arkadaşlık ve aile ilişkilerinde kaygı oluşumu gibi durumlardır.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

  Bu problem kişide saplantı ve kendini zorlama olarak ortaya çıkar. Belirli semptomlar olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda hastanın aşırı takıntı göstermesi ve zorlanmaya başlaması hemen görülebilir.

  Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri şöyledir;

  • Kirlenmekten korkma
  • Düzen ve simetri takıntısı
  • Kişinin kendisine ve sevdiklerine zarar görmesine yönelik düşüncesi olması
  • Nesnelerin düzensiz olmasına bağlı stres
  • Kişilerle aynı nesnelere dokunamama
  • Sürekli el yıkama ve el sıkmaktan kaçınma
  • Aşırı temizlik takıntısı olması
  • Mikroplarda korkarak sürekli olarak tedirgin olma
  • Her zaman düş alma isteği
  • Her zaman bir şeyleri kontrol etmeye çalışma
  • Kapıların kilitli olup olmadığını sürekli kontrol etme
  • Ocağın kapalı olup olmadığını sürekli kontrol etme
  • Belirli kalıplar halinde sayma
  • İfade, kelime ve bir duayı sürekli olarak içten tekrar etmegibi durumlardır.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tanısı Nasıl Konur?

  Obsesif kompulsif bozukluk tanısı için semptomlara ve hastanın genel hallerine bakılıyor. Çünkü bu durumu ortaya koymak adına bir laboratuvar testi kullanılmaz. Uzmanlar hastanın psikolojik değerlendirmesi anında düşünce, duygu, semptom ve davranış kalıplarına bakar.

  Bu hastalığın teşhis edilmesi genellikle zor olur. Çünkü belirtiler ve semptomlar kişilik bozukluğu, kaygı bozukluğu, şizofreni, depresyon ve mental sağlık problemleri ile birbirine çok benzeyebilir. Hastanın değerlendirilmesi sırasında titiz ve çok yönlü bir değerlendirme yapılarak tanı koyulabilir.

  Obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinden şüpheleniyorsanız direkt olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde hiçbir şekilde kendiliğinden geçmeyecektir. Bu nedenler tedavi sürecine biran önce başlamak gerekir. Uzmanlar bu konuda her zaman tedavide hastaya uygun bir yöntem izler. Genellikle ilaç tedavisi ile psikoterapi birlikte yürütülür.
  Öncelikle davranış terapisi en yaygın durumlardır. Bu tedavi sürecinde hastanın abartılı ve takıntılı düşüncelerini azaltmaya yönelik adımlar atılıyor. Burada amaç hastayı zorlayan ve yoran kaygı durumları ile yüzleştirmek ve bu süreçle mücadele hastaya yardımcı olmaktır.

  Bunun yanında ilaç tedavisi de çok etkili yöntemler arasında bulunuyor. İlaç tedavisinde beyinde serotonin seviyesini arttıracak  ilaçların kullanılması çok yaygındır.

  Obsesif kompulsif bozukluk için her zaman merkezimizi arayabilirsiniz.

  İstanbul Obsesif Kompulsif Bozukluk  Tedavisi

  İstanbul obsesif kompulsif bozukluk tedavisi sürecinde genellikle kişiye özel bir tedavi süreci uygulanıyor. Bu yüzden tedavinin maliyeti, süreci ve ne kadar süreceği tamamen hastanın ilerlemesine göre değişiyor. Öyle ki bazı hastalarda 2-3 seansta tamamlanabileceği gibi bazı durumlarda 10-12 seans kadar sürebilir. Kişi ne kadar istekli bir şekilde tedaviye katılırsa o kadar kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

  Obsesif kompulsif tedavisi İstanbul için hemen bizi arayarak randevu ve bilgi alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?