Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi İstanbul

  Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi İstanbul her yaşta ortaya çıkabilir. Yani bir bireyde bu rahatsızlık her yaş ve durumda ortaya çıkabilir. Bir psikolojik rahatsızlık olsa da ergenlik döneminde hayatı çok olumsuz etkiler. Bu durumu en basit haliyle takıntı hastalığı şeklinde ifade edebiliriz. Mesela kişi ellerini yıkamadığında mikrop kapacağını ve hasta olacağını düşünür. Bu durumda günlük aktiviteler de olumsuz etkilenebilir.

  Kompulsif bozukluk tanısı olan kişilerde bazı takıntılı durumlara karşı çok yoğun bir stres vardır. Kişide takıntılar çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkar. Ancak ergenlik döneminde de çok yaygın bir durumdur. Obsesif kişiler genel olarak tek başına bu rahatsızlığını yenme konusunda başarılı olamaz. Bu yüzden profesyonel destek ile kolayca çözebilirsiniz.

  İstanbul’da obsesif kompulsif terapisi randevusu almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

  Öncelikle obsesyon ve kompulsiyon kelimelerine bakarak bu rahatsızlığı daha iyi anlamaya çalışacağız.

  Bir kişinin kendi düşünce ve inançları içinde kabul ettiği inatçı düşünceler obsesyon olarak nitelendirilebilir. Bu kişilerde temizlik takıntısı, düzen takıntısı gibi bazı durumlar vardır. Kompulsiyon ise takıntılı davranışın kişi tarafından sürekli olarak tekrar edilmeye başlamasıdır. Bu kişiler genellikle davranışlarının problemli ve gereksiz olduğunu iyi bilirler. Ancak yine de endişesinin ortadan kalkması  adına bu davranışı yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden söz konusu davranışları istemese dahi zihninde bu davranışlar takıntıya dönüştüğü için baskıya maruz kalır.

  İstanbul  obsesif kompulsif bozukluk konusunda merak ettiğiniz her noktayı bizlere sorabilirsiniz.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

  Obsesif kompulsif bozukluk çok farklı şekillerde gözlemlenebilir. Yani her hastada bu rahatsızlığın belirtileri birbirinden farklı olacaktır. Genel olarak bir konuda takıntılı olanlar aile ve hayatında olumsuzluklar yaşar.  Günlük hayat kısıtlanmaya başladığı anda obsesif bir kişilik ortaya çıkmaya başlar.

  Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri şöyle;

  • Temizlik ve düzen konusunda takıntılı olma
  • Sevdiği bir kişinin başına bir sağlık sorunu gelme tehlikesi
  • Sevdiklerine zarar vermeye yönelik korku ve endişe
  • Cinsel düşüncelere karşı saplantı
  • Düzen takıntısı
  • Dini fikirlere yönelik saplantı derecesinde bağlantı
  • Bir söz, sayı ya da düşünceyi belirli bir sayıda tekrarlama ve belirli bir sayıda yerine getirmeye yönelik sayma takıntısı
  • Hasta olmaktan korkma (Genel olarak hastalık diyebileceğimiz gibi sadece bazı hastalıklara özel de olabilir.)
  • Batıl inançlara karşı yoğun bir takıntı geliştirme
  • Eşya ve nesneleri biriktirme, istifleme ve saklama
  • Bir yer, kişi ya da nesneye dokunmadan rahat ettirmeyecek dokunma takıntısıgibi durumlardır.

  Obsesif kompulsif belirtilerini yukarıdaki gibi sayabiliriz. Bu belirtilerden bazen bir tanesi ortaya çıkabileceği gibi bazen de hiçbiri görülmeyebilir. Belirtilere göre hemen kişide düzen takıntısının türüne yönelik bir tedavi süreci olabilir.

  Detaylı bilgi için her zaman merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Ergenlerde Hangi Obsesif Kompulsif Davranışlar Görülür?

  Ergenlik dönemi her konuda çok özel bir zaman dilimidir. Bu süreçte yetişkinliğe geçmeye hazırlanan çocukta çok belirgin değişimler ortaya çıkar. Ergenlerde obsesif kompulsif davranışlar çok yaygın olmasa da görülebilir. Bu rahatsızlığa sahipseniz şu davranışları gösterebilirsiniz;

  • Geçmişte yaşamamanıza rağmen artık odaklanma problemleri yaşamaya başlayabilirsiniz.
  • Sosyal aktivitelere katılım göstererek sosyalleşmeden uzak kalabilirsiniz.
  • Kendinizi sebepsiz yere huzursuz hissedebilirsiniz.
  • Sırt çantası hazır etme, çantayı hazırlama ve hazırlanma gibi durumlarda daha da uzun olur.

  Kişide bu durumlar ortaya çıktığında hemen bir uzmandan destek almanız gerekir. Süreç uzadıkça uzun sürede beklenmeyen ve kalıcı etkiler ortaya çıkabilir ve bireyin kişiliğine zarar verebilir.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tanısı Nasıl Konur?

  Obsesif kompulsif bozukluk tanısı koyulması için çeşitli tetkikler yapmak gerekir. Öncelikle kişide takıntı hastalığı çeşitli durumlara karşı olabilir. Aynı zamanda hastalığın altında yatan durum da farklı olabilir. Tanı koymak için öncelikle hastanın geçmişine bakılıyor. Bu süreçte ailede takıntı rahatsızlığı olup olmadığı önemlidir.

  Kalıtsal özelliklerden sonra obsesif kompulsif bozukluğa yönelik incelemeler yapılıyor. Bu süreçte fiziksel muayene yapılabileceği gibi genellikle bazı anketler doldurulması istenebilir ve hastanın belirli bir süre gözlem altında olması tanıda yeterli olacaktır.

  Ergenlik döneminde obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler hemen bizi arayabilir ve bu konuda merak ettiklerine cevap bulabilir.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Nasıl Olur?

  Obsesif kompulsif bozukluk yaşayan kişilerde öncelikle derinlerde bir yerde bir endişe hakimdir. Bu yüzden obsesif kompulsif bozukluk tedavisi için biran önce adım atmak gerekir. Bu süreçte kişiye düşüncelerinin yanlış olduğunu ve endişeye yol açacak bir durum olmadığını kabul ettirirseniz problem çözülebilir.

  Bu süreçte tedavi için kişinin davranış kalıplarının değişmesi gerekiyor. Sağlıklı düşünce sistemine sahip olan bireyler de bu konuda destek alabilir. Terapide temel amaç bireyde sağlıklı düşünce sisteminin ortaya çıkmasıdır.

  Psikoterapi ile obsesif kompulsif bozukluk tedavisi İstanbul yapılabilir. Bu sayede kişide endişe veren düşüncelerin yerine daha sağlıklı düşünceler ortaya çıkmaya başlar. Kişi tedavi boyunca kendi dünyasını görmeli ve özellikle sürece etkin bir şekilde dahil olmalıdır.

  Aynı zamanda hastada endişe duygusunun azalması sebebiyle çözüm süreci olumlu etkilenebilir. Ancak  bu süreçte endişeyi kontrol ettirmek ve başa çıkabilmek çok önemlidir.

  Obsesif kompulsif bozukluk konusunda detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için hemen bizi arayabilirsiniz.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi konusunda belirli bir zaman diliminden bahsetmek yanlış olacaktır. Bu süreçte ergen bireylerle birlikte ailenin ne kadar dahil olduğu önemlidir. Öncelikle hasta tedaviye dahil olur ve sorunu kabul ederse kısa süre içinde çözülür.

  Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi konusunda merak edilen tüm konuları bizlere sorabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?