Öfke Sorunları Tedavisi İstanbul

  Öfke her yaşta ve her insanda ortaya çıkabilecek bir duygu durumudur. Yani bir kişinin öfke duyması çok normal kabul edilir ve insanlığın bir gereğidir. Ancak diğer duygularda olduğu gibi öfkenin de aşırı ve kontrolsüz hale gelmesi her zaman problemlere yol açabilir. Öfke sorunları her zaman bu duygunun aşırıya kaçması ile ortaya çıkar.

  Kişide öfke sorunu olduğunda aile hayatı  ve iş hayatı olumsuz etkilenebilir. Bu durumda yıkıcı etkiler çok olumsuz sonuçlar doğurur. Söz konusu durumların yaşanmaması adına gerekli önlemler alınmalıdır. Öfke sorunları olduğunda kişide suçluluk duygusu çok yaygın olarak yaşanıyor. Öfkelerin hemen kontrol altına alınabilmesi ve yıkıcı etkilerin ortadan kaldırılması sağlanmalıdır.

  Öfke Sorunları Hangi Hastalıklara Yol Açar?

  Öfke sorunları çok aşırı hale geldiğinde belirli problemlere yol açabilir ve bazı hastalıkların ortaya çıkması ile sonuçlanabilir. Öncelikle öfkelenen kişide kalp atım hızı artar ve kalp damarlarında daralma olduğu için kalp krizi ve kalp hastalıkları riski artar.

  Aynı zamanda damar elastikiyetini etkilediği için kalıcı hipertansiyon sorunu yaşanabilir. Aşırı öfke metabolizmayı bozduğu için şeker hastalığı riskini de ortaya çıkarır. Aynı zamanda depresyon ve ruhsal bozukluklara da yol açabilir.

  Öfke problemleri yaşayan kişilerde bazı hastalıkların geni ortaya çıkabilir. Bu gen aktif hale gelmediğinde hastalıklar yaşanmadan bir ömür geçer. Ancak öfke problemi olması bazı genlerin ortaya çıkmasında  etkili olur. Özellikle bazı kanser rahatsızlıklarında öfke sorunları çok önemli risk faktörü olabilir.

  Öfke Sorunları Belirtileri Nelerdir?

  Her insanın belirli zamanlarda öfkelenmesi ve öfke duyması çok normal bir süreçtir.  Bu durum büyük oranda sağlıklı olarak düşünülür. Ancak öfkenin kontrol edilemeyecek boyuta gelmesi ve şiddetinin çok artması bir problem olarak ortaya çıkar. Bu durumda öfke kontrolü sorunları ortaya çıkar. Öfke sorunlar İstanbul yaşayanlar gün içinde her duruma çok büyük tepki verebilir.

  Bu tepkiler eşyalara veya kişilere karşı olabilir. Genellikle bu durumda olan kişilerde sağlıklı iletişim kurulamaz. Aynı zamanda öfke nöbetleri yaşayan kişiler bazı anlık problemler de yaşayabilir. Öfke sorunları belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • Kan basıncında artışa bağlı kalıp çarpıntıları yaşama
  • Nefesin düzensiz hale gelmesi ve göğüs bölgesinde baskı hissi oluşması
  • Sürekli olarak gerginlik hissi ve stresli hale gelme
  • Tartışma anında engel olamayarak düşünülmeyen sözlerin sarf edilmesi
  • Karşıdaki kişi veya nesneye yönelik şiddet uygulama gibi durumlar olarak sıralanabilir.

  İstanbul öfke sorunlar yaşıyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Öfke Sorunları Neden Olur?

  Öfke sorunlar çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Genel olarak öfke sorunları nedenleri şöyledir;

  • Aşırı kızgınlık
  • Kıskançlık
  • aile içinde iletişimsizlik
  • Hızlı duygu değişimleri
  • Benlikleri ortaya koyma sürecinde aşırı tepki verme
  • Öfke kontrol sorunları
  • Dış etmenler
  • Ayrılık acısı
  • Sevilen bir kişinin kaybı
  • İş değişikliği
  • İşsizlik ve düşük gelir düzeyi
  • Savaş ve göç gibi problemler
  • Yıkıcı deneyimler
  • Çocukluk döneminde yaşanan travmalar
  • Aile tarafından şiddet görme ve bastırılma
  • Cinsel taciz ve istismar gibi durumlar
  • BOlderline
  • Paranoid kişilik
  • Obsesif ve antisosyal kişilik

  Saydığımız durumların tamamı öfke sorunlarında etkilidir. Aynı zamanda hastanın ailesinde öfke sorunu yaşayan kişiler varsa genetik yatkınlık olarak da öfke kontrolü yaşanabilir. Tabii bu problemi salt genetik nedenlere bağlama çok yanlış bir durum olacaktır.

  Genetik yatkınlık yanında kişi ailesinde ve çevresinde öfke nöbetleriyle küçük yaşlardan itibaren karşılaşırsa bu durum ona çok normal gelir ve kendisi de öfke sorunlarında bazı davranışları gerçekleştirebilir.

  Öfke Sorunları Tedavisi

  Öfke sorunları tedavisi genellikle kişide öfkeye yol açan durumlardan uzaklaşma ile yapılır. Bu süreçte hastanın şehir ve iş değişikliği yaşaması ya da uzun bir tatil yapması kısa süreçte öfke problemlerinin ortadan kalmasına yol açabilir. Bu  tedavi sürecinde temel yaklaşım öfke duygusunu ortaya çıkaran düşüncelerin kontrol altına alınmasıdır. Genel olarak davranışlarda değişiklik ortaya çıkması amaçlanıyor.

  Öfke kontrolü tedavisinde genellikle profesyonel destek ve psikoterapi uygulanır. Psikoterapi etkinliklerinde hastanın öfke problemini kabul etmesi ve çözmeye istekli olması çok önemlidir. Bu sayede ilerleme kat edilebilir ve hasta öfke problemlerinde kısa süre içinde kurtulabilir.

  Öfke sorunları İstanbul problemlerinde ilaç tedavisi de psikoterapi ile birlikte uygulanabilir. Bu durumda ilaç tedavisi ile kişinin öfke gösterdiği davranışlar karşısında sinirlenmemesine çalışılır. Uzun süredir öfke sorunları yaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekiyor.

  İlk etapta öfke sorunları tedavisi alma fikir dahi kişiyi öfkelendirebilir. Ancak daha sonra sosyal hayattaki olumlu değişimler gören kişi tedavi sürecine daha iyi katılır. Bu süreçte hastanın tedaviye etkin katılması için mutlaka öfke problemini kabul etmesi önemlidir. Bu süreçten sonra hastanın öfkesini kontrol etmesi ve öfkeye yol açan durumları kontrol edebilmeye başlaması sağlanıyor.

  İstanbul’da öfke kontrolü tedavisi yöntemleri, seans süreci ve tedavi süresi hakkında bilgi almak adına hemen merkezimizi arayın.

  Öfke Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Öfke tedavisi genellikle seanslar halinde olan bir tedavidir. Ancak İstanbul öfke tedavisi süresi tamamen kişiye bağlı olarak değişir. Her psikoterapi sürecinde olduğu gibi öfke kontrolü de tamamen hastanın verdiği  karşılık ve kaydettiği ilerlemeye göre şekillenir. Bu yüzden seans sayısı ve tedavi süreci hakkında bir fikirde bulunmak yanlış olacaktır.

  Merkezimizde her hastamıza özel öfke kontrolü tedavisi uygulanıyor. Öfkenin kontrol edilme durumu ve ortaya çıkan semptomların ağırlığına göre tedavi süreci değişiklik gösterir. Merkezimizi arayarak her zaman İstanbul öfke tedavisi konusunda bilgi alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?