Orgazm Bozukluğu Tedavisi İstanbul

  Cinsel ilişkide iki tarafında da haz alması gerekiyor. Bu yüzden de seks deneyimi sırasında iki taraf için de gerekli şartlar sağlanmalıdır. Cinsel uyarılma sırasında erkeklerde peniste sertleşme ortaya çıkar. Kadınlarda ise vajina, rahim ve kasık bölgesinde ritmik bir kasılma ile birlikte yoğun bir zihinsel haz oluşur. Ancak kadınlarda bu haz ortaya çıkmadığında orgazm bozukluğu İstanbul problemleri yaşanmaya başlar.

  Kadınların orgazm problemleri çok yaygın olarak ortaya çıkabilir. Bu durum partner kaynaklı olabileceği gibi kadındaki bazı problemler sebebiyle de görülebilir. Ancak her cinsel ilişki sırasında orgazm olamama durumu yaşanırsa ciddiye alınması gerekir. Aksi halde cinsel deneyim olumsuz bir hale gelir.

  Orgazm bozukluğu konusunda merak ettiğiniz tüm konular için her zaman bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Orgazm Bozukluğu Nedir?

  Orgazm bozukluğu,  kadınlarda cinsel ilişki sırasında orgazm olunamamasıdır. Yani cinsel ilişki sırasında kadınlarda kasık, rahim ve vajina bölgesinde bir kasılma ve fiziksel haz ortaya çıkmaz. Bu durumda cinsel ilişki kadınlar için korkulan bir durum haline gelebilir.

  Kadınlar genellikle orgazm olmayı havada asılı kalma gibi bir duygu olarak tanımlıyor. Aynı zamanda tam orgazm anında vücut kontrolü kısmı olarak yitiriliyor.  Erkekler cinsel ilişkide bir defa orgazm olmasına karşın kadınlarda bu durum çok sayıda olabilir.

  Kadınlarda her 4 cinsel ilişkiden 3 tanesinde orgazm olamama durumu yaşanıyorsa orgazm bozukluğu olarak kabul ediliyor. Bunun yanında bazı kişilerde haz düzeyi düşük olması da bozukluk olarak kabul edilebilir.

  Bazı durumlarda erkeklerdeki sertleşme bozukluğu ve erken boşalma gibi durumlarda kadınların orgazm olmasına engel olabilir. Bu durumda hemen müdahale edilmesi gerekir.

  Orgazm Bozukluğu Neden Olur?

  Kadınlarda orgazm bozukluğu tanısı koyulması için detaylı bir değerlendirme yapılır. Hastanın yaşı, cinsel deneyimi ve cinsel uyarının yoğunluğu gibi birçok nokta değerlendirilir. Kadınların cinsel uyarılma yaşaması için klitoris çok önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden de kaliteli bir ön sevişme yeterli cinsel uyarılmada etkili olur.

  Kadınlarda orgazm bozukluğu nedenleri genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Partnerler yaşanan duygusal sorunlar ve ilişki problemleri
  • İstenmeyen bir kişi ile birlikte cinsel ilişkiye girme
  • Cinsel ilişki sırasında orgazm yaşanmayacağına yönelik korku yaşanması
  • Erkekte erken boşalma ve sertleşme sorunları olması
  • Fiziksel, psikolojik hastalıklar
  • Depresyon ve anksiyete bozukluğu gibi durumlar
  • Antidepresan gibi orgazmı engelleyecek ve geciktirecek bazı ilaçların kullanılması
  • Yetersiz cinsel deneyime bağlı orgazm bozukluğu,
  • Cinsel ilişkide edilgen kalma ve itaatkarlık
  • Kontrollü bir tavırda olma
  • Cinsel ilişki sırasında partnere karşı sorumluluk hissetme

  Orgazm olma yaşantı sonucu öğrenilir. Kadınlar yaşın ilerlemesine bağlı yeterli oranda cinsel ilişki deneyimi yaşarsa vücudunu daha iyi tanımaya başlar. Bu durum ise orgazma ulaşmada olumlu olur. Ancak geleneksel kadın rolünün dışına çıkamama da orgazm bozukluğu sebepleri arasında yer alabilir.

  Orgazm bozukluğu problemlerinde mutlaka tedavi edilmelidir. Bu durum hem çiftler arasındaki ilişkiyi olumsuz etkiler hem de kadınlarda özgüven problemleri oluşturur. Bu yüzden çok kısa bir süre içinde gerekli tedavi uygulanmalı ve hasta kaliteli bir cinsel hayata geri dönmelidir.

  Orgazm Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

   Kadınlarda orgazm bozukluğu tanısı koyulması için detaylı bir değerlendirme yapılması gerekiyor. Öncelikle kadınların yaşı ile orgazm durumu yakından ilişkilidir. İlerleyen yaşlarda kadınlar vücutlarını daha iyi tanıdığı için orgazm daha etkili hale gelir. Bunun yanında cinsel deneyime de bakılıyor. Cinsel deneyimi yetersiz olan kadınlarda orgazm sorunları daha yaygın oluyor. Aynı zamanda cinsel uyaranın ilişki sırasında yeterli alınıp alınmadığı da çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

  Uzmanlar tanı koyarken ön sevişmenin yeterli olup olmadığına da bakıyor. Cinsel yaşamda hem erkek hem de kadın için ön sevişme orgazmda çok önemlidir. Terapi sürecinde de ön sevişmenin uzun ve kaliteli hale getirilmesi için  uğraşılıyor.

  Orgazm bozukluğu tanısı koyulduğu anda hemen profesyonel destek alınmalıdır. Bu durumda altta yatan bir neden olup olmadığına bakılır. Bazı kişilerde biyolojik ve fiziksel problemlere bağlı orgazm sorunları da yaşanabilir. Ancak psikolojik kaynaklı olduğunda psikolojik destek alınması çözümü kısa sürede getirecektir.

  Orgazm Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur? 

  Orgazm bozukluğu tedavisi için öncelikle fiziksel bir problem olup olmadığına bakılıyor. Fiziksel bir problem yoksa hemen cinsel terapi süreci başlıyor. Cinsel terapi sürecinde devreye merkezimiz giriyor. Bu süreçte öncelikle başka psikiyatrik sorun olup olmadığına bakılıyor. Daha sonra kişiye özel bir tedavi planı oluşturuluyor. Cinsel terapi sırasında hastanın vücudunu, cinselliği yakından tanıması ve kalıp yargılarını yıkması amaçlanıyor.

  Orgazm bozukluğu tedavisi kadınların tek başına alacakları bir tedavi değildir. Bu nedene bağlı olan cinsel terapide çift terapisi devreye giriyor. Ortalama 6-12 seans arasında tedavi süreci tamamlanır. Tedavi sürecinde ilaç tedavisi de psikoterapi ile birlikte tedaviye dahil edilebilir.

  Orgazm Bozukluğunda Doğru Pozisyon Hangisidir? 

  Orgazm bozukluğu İstanbul sürecinde kadının doğru pozisyonda cinsel ilişkiye girmesi önemlidir. Öncelikle bir kadında orgazm sürecinin başlaması için klitoral uyarı olmalıdır. Yani klitoris uyarılırsa ve bu yapıya bir baskı olursa orgazm süreci hızlanır. Bu yüzden kadın üstte olduğu zaman baskı yoğun olur ve orgazm daha kolay gerçekleşir.

  Kadınlarda orgazmı ortaya çıkaracak uyarı derecesi farklı olacaktır. Kadınların farklı zamanlarda farklı derecelerde orgazm olabilecekleri de bilimsel bir gerçektir. Yani her kadında orgazm eşiği farklıdır. Tedavi sürecinde öncelikle orgazmı engelleyen problemler belirlenir ve ortadan kaldırılması için gerekli terapiler uygulanır. Bu süreçte cinsel bilgilendirme ve mitlerin ortadan kaldırılması temel faaliyet alanı olur.
  İstanbul orgazm bozukluğu tedavisi için her zaman bizi arayarak randevu oluşturabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?