Oyun Terapisi İstanbul

  Çocuklar için terapi süreci çok zorlayıcı olabilir. Bu süreçte problemlerini fark ederek ifade edebilmeleri zor olur. Aynı zamanda bazı problemleri kabullenebilmeleri ve çok büyük olaylarla yüzleşmeleri kolay değildir.   Bir danışanı en çok zorlayan süreçlerden biri bir çocuk ile çalışmak olur. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren hayatı anlamlandırabilmek adına oyunları oynarlar. Oyunların öğretici yanı ile birlikte hayata hazırlayıcı bir etkisi de vardır. Oyun terapisi İstanbul çocukların oyuna olan ilgisini terapi süreci ile birleştirerek mevcut problemleri ifade etmelerini ve yenmelerini sağlar. Çocuklar özel olarak planlanan oyun terapileri bu alanda uzmanlaşmış olan oyun terapistleri tarafından yürütülür. Böylece çocuk oyun sayesinde terapi sürecine dahil olarak kendini daha iyi ifade edebilir.

  İstanbul’da oyun terapisi hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Oyun Terapisi Nedir?

  Çocukluk döneminde oyunun yeri çok ayrıdır. Çocukların günlük hayatının önemli bir bölümü oyunlar ve oyuncaklardan meydana gelir. Çocuklar dünyayı oyunlar üzerinden algılar ve çevrelerinde gördükleri her detayı oyunlarına katarlar. Ayrıca fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerini oyun sayesinde sürdürürler.

  Yetişkinler için çocuklarla iletişim kurabilmenin en etkili yolu ise oyun oynamak olur. Oyun terapisi, terapi sürecinin oyunlara uyarlanması ile çocuğun kendini tanıması ve mevcut problemlerini çözmesi adına yürütülen terapi sürecidir.

  Oyun terapisi 6 yaş ve üzerinde çocuklarda uygulanır. Bu terapi yöntemi ile terapistler çocukların iç dünyasına ulaşabilir ve yaşadıkları travmaları açığa çıkartabilirler. Terapi sürecinde çocukların duygu ve düşüncelerini ifade edecekleri oyuncaklar ve oyunlar kullanılır. Çocuk hiç çekinmeden iç dünyasındaki tüm saklı detayları paylaşır.

  Oyun Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

  Çocuklar küçüklük dönemlerinde büyük travmalar yaşayabilirler. Oyun terapisi ile çocukların yaşadıkları travmaları canlandırarak ortaya çıkarması sağlanır. Çocuklar yaşadıkları sorunları terapi sırasında açık bir şekilde ifade edebilir. Aynı zamanda oyun sırasında kendilerini güvende hissettikleri için çok rahat davranırlar.

  Kelimelere dökemedikleri bazı problemleri oyun terapisi ile ortaya çıkarabilirler.  Çocuklarda oyun terapisi ile stres, ders başarısı, içe kapanma, depresyon ve anksiteye bozukluğu, sinir problemleri gibi birçok duruma yönelik çözüm bulunabilir.

  Oyun terapisine başvurulabilecek durumlar şöyledir;

  • Aile içi problemler
  • Günlük hayatın getirdiği stresli yaşantılar
  • Anksiyete ve kaygı bozukluğu ile mücadele edebilme
  • Sosyalleşme problemlerinin ortadan kaldırılması
  • İçe kapanıklık gibi durumlarla baş etme
  • Özgüven ve ders çalışma problemleri
  • Depresyon vakaları
  • Ailenin boşanma sürecine girmesi
  • Aile içi problemlerden dolayı yoğun duygusal değişimlerin yaşanmasıgibi durumlarda kullanılabilir.

  Oyun terapisi İstanbul şehrinde merkezimizde  uzman oyun terapistleri eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

  Oyun Terapisi İstanbul Nasıl Yapılır?

  İstanbul oyun terapisi öncelikle terapist ve çocuk arasında oynanan oyun üzerinden yürütülür. Seans süresi içinde terapist ve çocuk baş başa kalarak oyun oynarlar. Oyun sürecinde terapist mevcut problemi anlamaya ve çözümlemeye yönelik adımlar atmaya çalışır. Genellikle terapi esnasında role dayalı oyunlar da yoğun talep görüyor.

  Oyun terapisinde rol oyunları  ailenin içindeki problemlerin çözülmesini sağlar. Çocuklar oyun terapisinde rollere bürünerek empati becerisi kazanır. Bu sayede mevcut problemin anlaması ve çözebilmek için adım atması sağlanır.

  Oyun terapisi sürecinde terapist çocuğu bilinçli bir şekilde yönlendirir. Bu sayede çocuk  oyun ile hayatını değerlendirme konusunda tecrübe kazanır. Oyun esnasında terapist yönlendirme ve yorumları ile çocuğu yönlendirir. Aynı zamanda bu süreç terapistin oyunu yönetmesi sebebiyle klasik bir oyundan farklı  olur. Terapi süreci boyunca çocukların kendini rahat hissetmesi ve oyuna etkin katılım göstermesi gerekir. Bu sayede oyun terapisi ile mevcut problemler çözülebilir.

  Oyun Terapisi İstanbul Kaç Seans Sürer?

  Oyun terapisi İstanbul bir oyun odası içinde danışman ve çocuğun birlikte belirli bir oyunu oynamasına dayalı olarak yürütülür. Oyun terapisi sürecinde seans sayısı ve seans  süresi duruma göre değişiklik gösterir. Çocuğun mevcut durumu ve tedavi sürecinde elde edilen ilerlemede seans sayısında belirleyici faktörler arasında bulunuyor.

  İstanbul oyun terapisi ortalama 6-12 seans arasında devam eder. Çocuğun terapiste güven duyması, sorunu anlayabilmesi ve çözmeye istekli olması gibi pek çok süreç  seans sayısı hakkında fikir verecektir. Oyun terapisi sonrasında çocuk mevcut psikolojik problemlerinden kurtulabilir.

  Merkezimizi arayarak her zaman oyun terapisi hakkında bilgi alabilir ve uygun olduğunuz tarihe randevu oluşturabilirsiniz.

  Oyun Terapisi Faydaları Nelerdir?

  Çocuklardan ciddi görüşmelerle cevap alma ve dikkatini sürekli olarak tek bir yerde tutmak çok zordur. Bu  durumda çocuk terapi sürecinden uzaklaşır ve bunalmaya başlar.  Oyun terapisi avantajları şöyle sıralanabilir;

  • Çocuk oyun terapisi ile oyun oynayarak terapiste mevcut sorunu açabilir.
  • Terapist ve çocuk arasında oyun terapisi ile güvene dayalı bir ilişki kurulur.
  • Çocuklar mevcut psikolojik sorun ve travmalarla daha etkili şekilde baş edebilirler.
  • Oyun terapisi çocukların duygularını açmalarını sağlar.
  • Çocuklar bilinçli bir oyun süreci ile zihinsel ve fiziksel açıdan gelişir.
  • Oyunlar sayesinde çocukların bilişsel ve psikomotor becerileri degeliştiği için oyun terapisi çok yönlü bir terapi sürecidir.

  İstanbul Oyun Terapisi Fiyatları

  Oyun terapisi çocuklarda en yaygın kullanılan terapi yöntemidir.  Terapistler çocuklarla daha yakından sıcak bir ilişki kurabilmek için oyun terapisini tercih ediyor. Ülkemizde büyük şehirlerde gelişmiş merkezler olması bu alanda yönelimi daha da arttırıyor. Oyun terapisi süreci hakkında bilgi almak istiyorsanız  bizi arayabilirsiniz.

  İstanbul oyun terapisi  fiyatları seans sayısına göre değişir. Bu yüzden oyun terapisinin kaç seans süreceğini bilmek zor olur. Bu süreçte yapılması gereken  bir ön görüşme yapılmalıdır. Seans sayısı ve seansların süresi oyun terapisi fiyatlarını da çok yakından etkiler.

  Oyun terapisi fiyatları İstanbul için hemen bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?