Sanat Terapisi İstanbul

  İnsan günün büyük bir bölümünü insanlar arasında geçiren sosyal bir varlıktır. Bu yüzden de hayatın akışı sürekli hızlı bir şekilde devam eder. Gün içinde ev hayatı, arkadaş ortamı ve iş hayatı gibi birçok farklı rol üzerinden sosyalleşiyoruz. Bu nedenle de hayatın akışı içinde kaos ve stres her zaman gün boyu bizimle birlikte oluyor. Bu durum bazı psikolojik problemleri de beraberinde getiriyor.

  Hayatın her alanında karşımıza çıkan bu problemler aynı zamanda bazı mental problemleri de beraberinde getiriyor. Sanatın iyileştirici gücünü her zaman biliyoruz. Tüm bu yöntemlerle baş etmek için birçok popüler terapi yöntemi kullanılıyor. Bilimsel olarak kabul edilen yöntemlerden biri olan sanat terapisi de son yıllarda çok popüler.

  Sanat terapisi İstanbul; eğlenceli bir ortamda tüm problemlerinizle baş etmede etkili bir terapidir. Bu terapi yöntemi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Sanat Terapisi Nedir?

  Sanat terapisi;  kişisel ve kültürel farklılıklar üzerinden kreatif sonuçlar ortaya koymak adına farklı sanat dallarının kullanılmasıyla gerçekleştirilir.  Sanat terapisi uygulamalarında hastalara destek olan uzmanlar hem terapi hem de sanat eğitimi almış profesyonel kişilerdir. Bu süreçte bireysel terapi uygulanabileceği gibi grup terapisi, aile terapisi ve çift terapisi de yürütülebilir.

  Sanat terapisi İstanbul tedavisinde temel odak noktası danışanların daha mutlu olmasını sağlamak ve refahını arttırmaktır. İnsanların yaşam kalitesini arttıran ve zarar gören fonksiyonlarını düzeltmede etkili olan bir yöntemdir.

  Bu terapi yöntemi hem psikolojik problemlerde hem de rehabilitasyon süreçlerinde kullanılabilir. Bu terapi sürecinde hastalar kendilerini daha rahat hissedebilir ve psikiyatrist ile daha sağlıklı ve kolay bir ilişki kurmayı başarabilirler.

  İstanbul sanat terapisi konusunda bilgi almak için merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Sanat Terapisi Tarihi

  Sanat insanların ilk ortaya çıktığı anlardan bu yana bir sosyalleşme ve terapi görevi görmüştür. Ancak sanat terapisi olarak ortaya çıkması çok daha yeni bir süreçtir. İlk olarak 1940’lı yıllarda İngiltere’de bir sanatçı tarafından bilimsel olarak ortaya konan bir terapi yöntemidir.

  Sanat terapisi bu dönemlerde Margaret Naumburg taraından ortaya çıkmıştır. Sanat terapisinin annesi olarak nitelendirilen bu uzman psikanalitik kurama büyük katkı sağladı. Bireylerin bastırılan bilinçsiz duygu ve düşünceleri bu yola ortaya çıkarabileceğini düşünüyordu.

  Terapi boyunca bireyler terapistle konuşurken sanat eserlerinin kendilerine ne ifade ettiğini anlattılar. Bu durum bireyi psikolojik olarak iyileşme sürecine soktu. Bu durum sanat terapisi anlayışının gelişmesini sağladı.

  Sanat Terapisi Kimler İçin Uygundur?

  Sanat terapisi birçok konuda kullanılabilecek bir yöntemdir. Ülkemizde de son yıllarda terapi alanında oldukça yaygın hale gelmeye başlayan bir uygulamadır.

  Sanat terapisi;

  • Savaş ve doğal afet gibi travmatik olaylara maruz kalan kişiler
  • Beyin kanaması ve kanser gibi önemli sağlık sorunlarıyla mücadele edenler
  • Depresyon, otizm ve demans gibi bazı hastalıklara yönelik tanısı olanlar
  • Madde kullanımı ve alkol bağımlılığı olanlar
  • Kaygı ve stres yaşayanlar
  • Yeme ve içme bozukluğu bulunanlar
  • Bilinçaltında bastırılmış sorunları mevcut olanlar için uygundur.

  Sanat terapisi yetişkinlerde uygulanabileceği gibi çocuklar için de çok etkili bir yöntemdir.

  Çocuklarda sanat terapisi şu kişilerde uygulanabilir;

  • Çekingen ve utangaç bireyler
  • Dikkat eksikliği bulunanlar
  • Okula ve yeni ortama uyum sağlamadazorlananlar
  • Travmatik bir olay yaşayanlar
  • Büyük kayıplara bağlı konuşma güçlüğü görülenler
  • Anksiyete ve panik atak gibi rahatsızlıkları olanlar için uygundur.

  Sanat terapisi İstanbul uygulamalarında temel amaç kişiye problemlerle baş edebilme yeteneğinin kazandırılmasıdır. Bu yöntem psikolojik kaynaklı sorunlar yaşayan her yaşta birey için uygundur.

  Sanat Terapisi Nasıl Uygulanır?

  Sanat terapisi söz ile bir ilerleme kaydedilemediği durumlarda bireyin kendini farklı yollarla ifade edebilmesini sağlar. Diğer terapi yöntemlerindeki sert geçişler kişiyi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden sanat terapisinde geçiş süreci çok daha yumuşak olur.       Özellikle kişi bu terapi sürecinde konuşmak istemediklerini konuşmak zorunda kalmaz. Aynı zamanda bazı durumları bilinçli olarak saklama gibi bir olanağı da olmaz.

  Sanat terapisinde resim, heykel, müzik, şiir gibi sanatsal aktivitelerle birlikte danışan uzmana içini açar ve bilinç altındaki her detayı buraya aktarır. Terapi boyunca bazı semboller ve metaforlar kullanılmaktadır. Özellikle kişinin acılarıyla yüzleşmesi çok zor olacaksa sanat terapisi çok etkili bir yöntem olacaktır.

  Sanat terapisine sadece görsel sanatlar olarak bakılmamalıdır. Hasta müzik dinleyebilir, dans etkinliklerine katılabilir, kasıtlı doğaçlama ve hikaye anlatımı ile drama etkinliklerinde aktif olarak yer alabilir veya günlük tutma ya da şiir gibi etkinliklerle sanat terapisine dahil olabilir.

  Sanat terapisi konusunda merak ettiklerinizi uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

  Sanat Terapisi Faydaları Nelerdir?

  Sanat terapisi son yıllarda adını sıkça duymaya başladığınız bir terapi yöntemidir. Bu terapinin özellikle diğer terapi yöntemlerine göre ortaya çıkabilecek çok özel avantajları bulunuyor;

  • Danışan çatışma çözme becerilerini geliştirebilir.
  • Sosyalleşme problemi olanlarda sosyal beceriler gelişir.
  • Yoğun stres ve kaygı ile mücadele edilebilir.
  • Danışanlar kendi kendini kontrol edebilme yeteneği kazanabilir.
  • Kişi kendini daha iyi anlamaya başlayabilir.
  • Konuşarak ifade edemediği problemleri bu sayede ifade edebilir.
  • Diğer terapilerde bilinçli olarak saklayacağı bazı konuşmaları burada istemeden ortaya çıkarır.
  • Bir sanat etkinliği olduğu için terapide yabancı birine bilinçaltını açma gibi stresler yaşanmaz.

  Sanat terapisi İstanbul sınırlarında merkezimiz tarafından yürütülen bir uygulamadır.

  Sanat Terapisi Kaç Seans Sürer?

  Sanat terapisi seans sayısı tamamen danışanın yaşadığı gelişmeye göre değişir. Ne kadar etkin olarak katılırsa süreç o kadar kısa olur. Bu yüzden seans sayısı hakkında net bir ifadede bulunmak doğru olmaz.

  İstanbul sanat terapisi ücretleri ve terapi süreci hakkında bilgi almak için bizi ziyaret edebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?