Sertleşme Bozukluğu Tedavisi İstanbul

  Cinsel ilişkiler sırasında hem erkek hem de kadından kaynaklanan problemler yaşanabilir. Genellikle erkek kaynaklı problemler daha büyük sorunlara yol açar. Erkekler genellikle bu problemleri kabul etmediği ve çekindiği için tedaviye de sıcak bakmıyor. Bu durum hem  karşılıklı ilişkiyi hem de sosyal hayatı olumsuz etkiliyor. Erkeklerin en yaygın yaşadığı problemlerden biri de halk arasında iktidarsızlık olarak biliniyor.

  Diğer bir adıyla sertleşme bozukluğu İstanbul her zaman yaşanabilecek bir sorundur. Cinsel ilişki sırasında erkeğin sertleşememesi cinsel birleşmeye engel olacak durumlar arasındadır. Bu yüzden söz konusu durum yaşandığında problemin çözülmesi gerekir.

  Sertleşme bozukluğu hakkında bu yazımızda merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.  Aynı zamanda daha detaylı bilgi almak için İstanbul’daki merkezimizi de arayabilirsiniz.

  Sertleşme Bozukluğu Nedir?

  Sertleşme bozukluğu erkeğin cinsel ilişki sırasında peniste yeterli sertliği elde edememesi ya da cinsel ilişkiyi sürdürmek adına sertliği koruyamamasıdır. Yani cinsel uyaranlar olmasına karşın peniste yeterli sertlik ortaya çıkmaz.

  Sertleşmede sorunlar yaşayan erkeklerde cinsel ilişkiye girmede görülen soruna bağlı olarak sosyal yaşam kalitesi de olumsuz etkilenir. Bunun yanında sertleşme bozuklukları başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu durum penise yeterli kan gitmemesine yol açan kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir.

  Kişide sertleşme sorunları olması durumunda altta yatan neden belirlenir. Bu durumda psikolojik bir problem olduğu ortaya çıkarsa gerekli psikoterapi süreci başlar.

  Sertleşme Bozukluğu Neden Olur?

  Erkeklerde yaşanan sertleşme bozukluklarının altında yatan çok sayıda tıbbi ve psikolojik neden bulunuyor.  Bu durumların hepsi kişinin hayatını ciddi manada etkileyebilecek sorunlar olabiliyor.

  Sertleşme bozukluğu nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Damar sertliği, periferik damar hastalığı, kalp krizi geçirme ve hiper tansiyon gibi kalp ve damar problemleri
  • Diyabet
  • Böbrek yetmezliği
  • Yüksek kolesterol
  • Siroz
  • Epilepsi
  • İnme ve MS gibi nörolojik hastalıklar
  • KOAH
  • Uyku apnesi
  • Tiroid bezi hastalıkları
  • Cinsiyete dayalı hormon problemleri
  • Penise şeklini veren dokudaki bozukluk olarak nitelendirilen peyronie hastalığı
  • Depresyon
  • Travma sonrası stres bozuklukları
  • Cinsel performans anksiyetesi
  • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapi ilaçları
  • Farklı bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı
  • Erkeğin bazı ameliyatlar geçirmesi
  • Kilo problemi
  • Sigara tüketimi
  • Hareketsiz yaşam sürme

  Sertleşme bozukluğu yaşayan kişilerde kaygı ve depresyon da çok önemli bir risk faktörüdür. Bireylerin yaşam kalitesi ve partnerler arasında büyük problemler ortaya çıkabiliyor. Bu durumda hemen gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

  Sertleşme Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Sertleşme bozukluğu yaşayan kişilerde bu durum zaten cinsel ilişki sırasında sertleşme yaşanamaması ile ayan beyan ortada olur. Ancak yine de bu durumun ortaya çıkması adına bazı belirtiler vardır.

  Sertleşme bozukluğu belirtileri yani ortaya çıktığı durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Cinsel ilişki denemelerinde peniste cinsel ilişkiyi başlatacak bir sertlik ortaya çıkmaz.
  • Cinsel ilişkiye yeterli olabilecek bir sertlik ortaya çıkmasına karşın cinsel doyum olmadan sertliğin yitirilmesi
  • Erken boşalmaya bağlı olarak haz alınmadığı için peniste sertlik oluşmaması

  Özetle sertleşme bozukluklarında kişide sertleşme hiç olmayabilir ya da sertleşme belirli oranda olmasına karşın cinsel birleşme gerçekleşmeyebilir. Bunun dışında erken boşalma gibi sebeplere bağlı olarak yeterli haz alma olmayabilir.

  Sertleşme Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

  Sertleşme bozukluğu tanısı koyulurken öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Bu yüzden hastanın tıbbi öyküsü yapılmalı ve muayene sonrası elde edilen bulgulara göre tetkikler yapılmalıdır. Öncelikle kan ve idrar testleri yapılır. Bunun için  tam kan sayımı, hormon testleri, kolesterol ve diyabet ile ilgili testler yapılır.

  Hastanın penisteki kan damarlarının akışını analiz edebilmek adına renkli doppler incelemesi yapılır. Yüksek frekanslı ses dalgaları ile  ultrason görüntülemeleri yapılır. Ayrıca zayıf kan akışı ve penisin iç yapısı bozuklukları  incelenebilir.

  Erkeklerin ereksiyonunu ortaya çıkaran sinir fonksiyonlarını analiz etmek adına elektromanyetik titreşim kullanılan biotesiometri de yapılır. NPT isimli gece testi ile penis çevresine yerleştirilen bir cihaz ile uyku sürecinde ereksiyon yaşanıp yaşanmadığına bakılır.

  Tüm tanı sürecinde biyolojik bir bozukluk ve altta yatan bir neden yoksa psikolojik olarak değerlendirilir. Bu durumda ise sertleşme bozukluğu açısından psikolojik destek sağlanır.

  Sertleşme Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

  Sertleşme bozukluğu tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak yapılır. Altta yatan neden tedavi edildiğinde sertleşme bozukluğu da ortadan kalkar. Sertleşme bozukluğunun altında yatan nedene göre gerekli hekime giderek destek alabilirsiniz.

  Bu süreçte bizler sertleşme bozukluğu psikolojik olması durumunda sizlere psikoterapi desteği veriyoruz.  Cinsel terapi desteği ile sertleşme bozukluğu kolayca çözülebilecek bir rahatsızlıktır. Öncelikle hastanın bu rahatsızlığı kabul etmesi gerekiyor. Sonrasında özel bireysel terapi ve grup terapisi ile kolaylıkla sorun ortadan kalkar. Aynı zamanda terapi desteğine ek olarak bazı ilaç tedavileri de uygulanabilir.

  Sertleşme bozukluğu tedavisi konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız her zaman bize ulaşabilirsiniz.

  Sertleşme Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  İstanbul sertleşme bozukluğu tedavisi süresi tamamen hastaya bağlı olarak değişiyor. Öncelikle altta yatan nedene göre tedavi planlanır. Tedavi süreci kişiye özel olduğu için her zaman tedavi süresi de değişiklik gösteriyor. Bu nedenle de sertleşme bozukluğu tedavisi için kişiye yönelik bir planlama yapılıyor.

  Hasta ne kadar tedavi içine dahil olursa süreç o kadar kısa sürer. Tamamen hastanın kat ettiği yola göre tedavinin süresi de değişiklik gösterir.  Sertleşme bozukluğu durumlarında her zaman uzman hekimlerimiz sizlere profesyonel destek sunacaktır.

  Sertleşme bozukluğu tedavisi süresi genellikle doğru cinsel terapi yaklaşımları ile kısa süre içinde tamamlanabilir.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?