Sınav Kaygısı Terapisi İstanbul

  İlkokul çağlarından itibaren öğrencilerin en çok yaşadığı problemlerin başında sınav kaygısı geliyor. Sınav kaygısı İstanbul yaşayanlar sınav anında performans düşüklüğü de yaşayabilirler. Bu kaygıya sahip olanlar sınava hazırlanırken de olumsuz etkilenebilir.  Aynı zamanda sınava yönelik kaygı düzeyi artan kişilerde depresyon, anksiyete bozukluğu, yeme ve uyku problemleri de ortaya çıkabilir. Sınav kaygısını önlemede anne babaların bilinçli olması gerekiyor.

  Bir çocukta sınav kaygısının ortaya çıkmasında ve yoğunlaşmasında en önemli nedenlerden biri de ebeveyn baskısıdır. Bu durumda çocuk sınavı büyüterek stres seviyesini arttırır. Sınav kaygısı doğru yönetildiğinde başarıyı arttıran bir unsur olabilir. Ancak doğru yönetilmediğinde çocuk için büyük problemler yaratabilir. Sınav kaygısını yönetme ve çocuğunuzu yönlendirme konusunda uzmanlardan profesyonel destek alabilirsiniz.

  İstanbul’da sınav kaygısı hakkında merak ettiklerinizi hemen bizmle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

  Sınav Kaygısı Nedir?

  Sınav kaygısı İstanbul, kişinin sınavdan beklediği sonucu alamamasına yönelik korku ve stres oluşturmasıdır. Yani bu kaygı aynı zamanda bir başarısızlık korkusu olarak da nitelendirilebilir. Genellikle gelecek için tek çıkış yolu sınav görüldüğünde sınava yönelik kaygı ortaya çıkar. Ülkemizde özellikle lise ve üniversite gibi önemli sınavlarda kaygı düzeyi en üst seviyeye çıkar. Sınavda kaygının belirli bir oranda olması sınavda performansı arttırmada etkili olacak.

  Ama sınav kaygısı çok yüksek olursa sınavda başarısızlık da olacaktır. Kaygı düzeyi olmadığında yüksek not alacak bir kişi dahi sınav kaygısı ile başarısızlık gibi bir durum yaşayabilir. Çocuklarda ve gençlerde sınav kaygısı mental sağlık açısından da çok önemlidir.  Aynı zamanda ilerleyen dönemde seviyesi artarsa kişide fiziksel sağlığı da etkiler. Aynı zamanda panik atak krizlerini de arttırabilir.

  Sınav kaygısı konusunda tüm merak ettiklerinizi merkezimizden öğrenebilirsiniz.

  Sınav Kaygısı Neden Olur?

  Kişi hayattaki başarısını sınav başarısı ile eş değer tutmaya başladığı anda sınav kaygısında artış olur. Sınavda başarısız olma düşüncesi özgüven problemini azaltır.  Birçok işi sınavı kazanamadığında hayatının çok kötü olacağını düşünür.

  Sınav kaygısı nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Gerçekçilikten uzak düşünce kalıplarına kapılma
  • Aile ve çevrenin beklentilerinin yüksek olması ve yoğun baskı göstermesi
  • Mükemmeliyetçi bir kişilik yapısı olması
  • Sınava yeterli olarak hazırlık yapmama
  • Sınav yükü ve ders yükünün fazlalığı
  • Öğrencinin fazla olan ders yükünü taşıyamaması
  • Daha önce yaşanan başarı ve başarısızlık deneyimleri
  • Sınav sürecinin biramaç haline getirilmesi ve araç olmaktan çıkması
  • Sınavın hayattaki başarının tek koşulu olarak görülmesi gibi durumlardır.

  Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

  Sınav kaygısı her insanda farklı şekilde belirtilerle ve etkilerle görür. Öyle ki kişilik olarak içine kapanık bir gençte sınav kaygısı olduğunu anlamak zor olacaktır. Bu durumda çocuklar stresi kendi çabalarıyla atlatmaya çalışır. Bu süreçte bazı çocuklarda öfke ve hırçın davranışlar gösterebilir.

  Sınav kaygısı belirtileri genel olarak şöyledir;

  • Huzursuz ve mutsuz hissetme
  • Ders çalışmaya isteksiz olma
  • Sınavda başarısız olmaktan korkma
  • Nedensiz mide bulantısı ve kusma şikayetleri
  • Kalp çarpıntılarının artması
  • Kendi kendine terleme
  • Uyku ve yeme bozuklukları görülmesi
  • Dikkat ve konsantrasyon problemleri yaşamaya başlama
  • Endişe ve tedirgin hissetme
  • Depresif ruh hali ve öfke hali
  • Ağlama ve panik atak krizleri
  • Çalışmayı erteleme ve sınav hakkında konuşmaktan kaçma
  • Odaklanma ve zihinsel güçte zayıflama
  • Bağırsak ve sindirim problemleri

  Çocuklarda kaygı seviyesinin artması durumunda bedensel problemler de ortaya çıkmaya başlar. Bazı durumlarda çocuklarda sınav kaygısı ile birlikte depresyon ve anksiyete bozukluğu ortaya çıkabilir. Sınav süreci yaklaştığında bu belirtilerde bir artma olur. Aynı zamanda çocuğun genel davranışları da değişmeye başlar.

  İstanbul sınav kaygısı belirtileri ortaya çıktığı anda hemen bizimle iletişime geçerek destek almaya başlayabilirsiniz.

  Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

  Sınav kaygısı ile başa çıkma yolları her çocukta farklıdır. Bu yüzden de tamamen kişinin durumuna göre uygun bir yöntem ile sınav kaygısı mücadelesi verilir. Bu süreçte nefes egzersizleri, dikkati ve konsantre olmayı sağlayacak etkinlikler ve zaman yönetimi ile ders çalışma yöntemlerini düzenlemek doğru olacaktır.

  Sınav kaygısı ile başa çıkarken öncelikle sınavı kabullenmek gerekir. Sonrasında kaygıya yol açan durum belirlenerek problemin üzerine gidilmelidir. Gerçekçi olmayan inançlar sorgulanmalı ve öğrenci kendini geliştirmek için destek almalıdır.

  Öncelikle sınavla ilgili gerçek dışı inançlar değiştirilmelidir. Hayattaki tek başarının sınav olacağı gibi düşüncelerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Daha sonra her öğrenci kendi yapabileceği şeylere odaklanmalıdır.  Sınava az bir zaman kaldıysa zamanı etkili kullanmak ve yüksek puan alabilecek bir sınav stratejisi geliştirmek doğru olacaktır.

  Sınav Öncesinde Neler Yapılabilir?

  Öğrenci sınavdan önce çalışma alışkanlıklarını ve sınavın türüne göre doğru çalışma biçimini belirleyerek bu yönde değişime gitmelidir. Aynı zamanda uyku düzeni ve beslenme düzeni oturtulmalıdır. Aynı zamanda zaman yönetimi her daim oturtulmalı ve sınava çalışma süreci zamana yayılmalıdır. Sınavdan birkaç gün önce rutin bir hayat düzeni oturtulmalıdır.

  Sınav Kaygısı Tedavisi Nasıl Olur?

  Sınav kaygısı tedavisi için öncelikle profesyonel destek almak çok doğru olur. Bu süreçte hasta kendi kendine nefes egzersizleri yapabilir ve telkinlerle birlikte çözüm yolu da geliştirebilir. Ancak bazı kişilerde sınav kaygısı İstanbul depresyon seviyesinde olabilir. Bu kaygı uyku bozukluğu ve anksiyete bozukluğu da oluşturuyorsa mutlaka uzman psikologlarımız ile görüşmeniz gerekebilir.

  Sınav kaygısı artık psikolojik ve biyolojik bozukluklar haline geldiyse uzmana başvurmak doğru olur. Bazı durumlarda sınava hazırlanmaya başlamadan süreç başında psikolojik destek almak önleyici bir terapi olarak da görülebilir.

  Sınav kaygısı ve tedavisi hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve uzmanlarımızdan randevu almak için hemen İstanbul’daki merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?