Stresle Başa Çıkma ve Öfke Kontrolü İstanbul

  Kişide öfke günün her anı, her durumda ve her yaşta ortaya çıkabilir. Aynı zamanda öfke yoğun olarak ortaya çıktığı zamanda beraberinde stresi de getirir. Normal şartlarda bir kişinin belirli bir oranda öfke ve stres duyması çok normal bir durumdur. Ancak  kişilerde bazı durumlarda yoğun stres ve öfke problemi ortaya çıkabilir. Bu durumda stresle başa çıkma ve öfke kontrolü konusunda sorunlar yaşanabilir.

  Sürekli stresli bir yaşam süren ve öfkesine hakim olamayan kişiler sosyal hayatında bu durumdan olumsuz etkilenirler. Aynı zamanda kontrol problemleri farklı sorunlara da yol açabilir. Bu yazımızda size stresle başa çıkma ve öfke kontörlü İstanbul konusunda bazı bilgiler vermek istiyoruz. Öfke kontrol sorunu yaşayanlar için Psikohome uzmanlarımız her zaman hizmetinizdedir.

  Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri  Nelerdir?

  Öfke ve stres hayatımızla çok iç içe kavramlardır. Özellikle iş hayatı okul hayatı veya aile ilişkilerimizde strese girdiğimiz ve öfke duyduğumuz zamanlar olabilir. Stresle başa çıktığımız ve öfkemizi kontrol edebildiğimiz sürece bir problem yoktur. Ancak yoğun bir öfke varsa ve stres oranı da yüksekse bazı problemler görüldüğü aşikar hale gelir.

  Öfke kontrol bozukluğu ve stres yaşayan bir kişide öncelikle öfkenin farklı bir yere yönlendirilmesi problemi görülür. İnsanlar neye sinirlendiğini es geçerek farklı bir kişi veya eşyadan öfkesini çıkarmaya başlar. Bu durumda hemen müdahale edilmesi çok doğru olacaktır.

  Bazı durumlarda stres seviyesi de arttıkça öfke kontrolü daha da zorlaşır. Bu durumda kişide şiddet eğilimi ortaya çıkabilir ve öfke nöbetleri görülebilir.

  Stres ve öfke kontrol bozukluğu belirtileri şöyle sıralanabilir;

  • Kişide kan basıncının artması sonrasında da kalp çarpıntılarının yaşanması
  • Göğüs bölgesinde bir baskı hissi oluşması
  • Nefes alıp vermede düzensizlikler görülmeye başlaması
  • Her zaman gergin ve stresli bir hisse kapılma
  • Tartışma anında düşünmeden bazı sözleri sarf etme
  • Karşıdaki kişi veya nesneye yönelik şiddet uygulama eğilimigibi durumlar sayılabilir.

  Öfke kontrol bozukluğu belirtilerini çocuklarınızda fark ediyorsanız hemen bizimle iletişime geçerek uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

  Öfke Kontrol Bozukluğu Neden Olur?

  Öfke kontrol bozuklukları çok çeşitli nedenlere bağlı ortaya çıkabilir. Bu durumda size öfke kontrol bozukluğu nedenleri hakkında bilgi verelim;

  • Çocukluk döneminde yoğun kızgınlık, kardeşi kıskanma, akran zorbalığı ve aile içinde görülen iletişim problemlerine bağlı olarak öfke kontrol problemleri ortaya çıkar.
  • Ergenlik döneminde ise öfke patlaması şeklinde kendini gösterir. Bu süreçte ergenlerde duygu geçişleri ve duygu değişimleri çok hızlı olur. Kendi benliklerini öne çıkarmak isteyen bireyler çok aşırı tepki verebilir ve her zaman öfke kontrolünde problemler yaşayabilirler.
  • Yetişkinlerde dış nedenlere bağlı öfke kontrolü daha yaygındır. Özellikle yıkıcı bir olaydan sonra öfke kontörlü çok zor olur. Birini kaybetme, savaş, işsizlik, iş değişikliği gibi birçok durum öfke kontrol problemlerinin genel sebepleri arasında yer alabilir.
  • Yetişkinlerde öfke kontrol bozuklukları çocukluktaki travmalara bağlı da yaşanabilir. Meselaailesinden küçüklükte çok baskı gören kişiler ilerleyen dönemde şiddetin de etkisiyle öfke patlamaları yaşar.  Aynı zamanda cinsel taciz ve istismar gibi durumlar da öfke problemlerinin tetikleyicileri arasındadır.
  • Kişilerde antisosyal, paranoid, borderline, obsesif kişilik gibi bozukluklar da öfke nöbeti sebepleri arasında gösterilebilir. Bu durumda hastada öfke problemi tamamen dürtüsel mahiyette ortaya çıkar. Bu durumda kontrolsüz bir şekilde etrafa karşı olumsuz tutumlar ortaya çıkabilir.

  Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi

  Kişinin çeşitli sebeplerle öfke kontrol bozukluğu yaşaması durumunda kısa bir dinlenme arası vermesi iyi olur. Burada amaç öfkenin kaynağı olan durumdan uzaklaşarak bu konuda düşünceleri kontrol edilebilir hale getirmektir. Bu sayede öfke davranışında değişiklikler de yaşanabilir.

  Genellikle öfke kontrol problemlerinde profesyonel terapi desteği alınıyor. Bu süreçte uzmanlar çeşitli terapi teknikleri ile öfke problemlerini kökünden çözmede çok etkili oluyor. Öfke kontrol hem sosyal hayata hem de iş hayatına olumlu katkı sağlar. Tedavi ne kadar erken süreçte yapılırsa ilerleyen dönemde kalıcı etkileri de o oranda az olacaktır.

  Stresle Başa Çıkma Önerileri

  Kişide stres seviyesi çeşitli nedenlere bağlı olarak artabilir. Belirli bir oranda stres seviyesi olsa da stresle başa çıkma konusunda bir adım atmadıysanız her zaman stres devam edecektir. Bu yüzden anlık kurtuluşlar yerine stresi tamamen sizlerden uzaklaştıracak eylemlere katılabilirsiniz.

  Stres anında hasta genellikle nefes problemleri yaşıyor. Bunun yanında kalp atışı da hızlanıyor. Bu yüzden de stres yaşadığınız anda öncelikle derin nefes almalı ve bu konuda bir nefes egzersizi etkinliğine katılmalısınız. Bu sayede stres konusunda emin adımlar atabilirsiniz.

  Hayatınızda yoğun olarak stres varsa ve stresle başa çıkmak istiyorsanız her zaman merkezimizi arayabilir ve size uygun olan zamana randevu oluşturabilirsiniz.

  Öfke Kontrol Bozukluğu Tanısı Nasıl Konur?

  Her insan stresle başa çıkma ve öfke kontrolü İstanbul konusunda başarılı olamaz. Bu yüzden de kişinin hem stresle mücadele etme hem de öfke kontrolünü sağlama konusunda özel bir eğitim alması gerekebilir. Bazı kişilerde öfke kontrolü mümkün olmaz. Bu durumda öfke kontrolü tanısı koyulur. Bu tanıyı koyabilmek için en önemli durum kişinin sürekli olarak öfke davranışını devam ettirmesidir. Aynı zamanda birine zarar vermeden sinirleniyorsa ve hafiften stres yapıyorsa yoluna devam edebilir. Ancak aksi halde öfke kontrolü bozukluğu tanısı koyulur.

  Öfke kontrol bozukluğu konusunda web sitemiz üzerinden bilgilendirme yapsak da bizi aradığınızda da sizlere detaylı bilgi verebiliriz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?