Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi İstanbul

  Travma sonrası stres bozukluğu, depresyon durumu en net şekilde ortaya koyan tek kaygı bozukluğu çeşidi olarak dikkat çekiyor.  Hayatı normal akış içinde  olmayan kişilerde yaygın olarak görülür. Özellikle derinden sarsan ve yıkıcı bir olay yaşayan kişide travma durumundan sonra stres bozukluğu görülmesi çok yaygındır. Bu durum özellikle aile içinde bireyler arasındaki ilişkileri önemli ölçüde zedeleyen bir durumdur.  Bu problemde hasta kendisini dış dünyaya da kapatır. Kısaca çevresi ve ailesi ile konuşmaktan kaçmaya çalışır. Öyle ki çok ağır vakalarda zaman algısı dahi karışabilir.

  Genellikle kişiyi derinden etkileyen doğal afet, yangın, savaş ve kaza gibi durumlar bu rahatsızlığın ana nedenleri arasında yer almaktadır.  Travma boyutundaki olaylar özellikle çocukluk döneminde kişide çok önemli izler bırakır. Bu izler hayat boyunca devam eder ve yetişkinlik döneminde de farklı şekillerde ortaya çıkabilir.  Özellikle çocukluk döneminde yaşanan travmalarda ailenin çok bilinçli hareket etmesi ve çocukta oluşan travmatik etkiyi atmasına yardım etmesi gerekir. Travmatik olaylardan sonra profesyonel bir destek almak çok yararlı olur.

  Travma sonrası stres bozukluğu hakkında bilgi almak için hemen İstanbul’daki merkezimiz ile iletişim kurabilirsiniz.

  Travma Nedir?

  Travma, beklenmeyen bir zamanda kişide panik veya korku ortaya çıkaran ve ruhsal açıdan yıkım oluşturan olayların bıraktığı etkidir. Kişide travma durumları bir anlık çıkabilir ya da yıllar boyunca devam edebilir.  Kişinin sevdiği birini kaybetmesi, kaza geçirmesi ya da şiddet gibi olaylar yaşaması durumunda şok etkisi oluşur. Bu durumda travma boyutunda sağlık sorunları yaşanabilir. Özellikle çocukluk döneminde kişinin yaşadığı problemler ömür boyu sürebilir ve yetişkinlik dönemindeki kişiliğin oluşmasında büyük bir etki gösterebilir.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

  Travma sonrası stres bozukluğu İstanbul kişinin aşırı korkmasına ve dehşete kapılmasına yol açan, çaresizlik etkisi yaratan ve beklenmedik olayların tetiklediği ruhsal travmadır. Bu etkiyi hisseden bir kişi bir sevdiğinin ya da kendisinin zarar görme tehlikesi durumunda korku, dehşet ve çaresizlik yaşar. Özellikle savaş, doğal afet ve işkence gibi durumlarda travma anı ortaya çıkar ve sonrasında da stres bozukluğu uzun süre boyunca devam edebilir. Kişide bir travmadan sonra yaşanan stres bozukluğu tedavi edilmediğinde ruh halini ve günlük hayatı olumsuz etkiler. Özellikle kişide sosyalleşme problemleri görülebilir. Bu yüzden bir travma anında mutlaka profesyonel destek alınması ve duruma hemen müdahale edilmesi gerekir.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Neden Olur?

  Kişide bazı travmatik durumlar sonrasında çok önemli bir stres kaynağı haline gelebilir. Travma sonrası stres bozukluğu nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Savaş
  • Doğal afet
  • Yangın
  • Trafik kazası ve diğer kazalar
  • İşkence ve tecavüz vakaları
  • Beklenmedik ölümler gibi büyük durumlardır.

  Bazı durumlar da travmadan sonra stres bozukluğunu tetikleyecek durumlar olur;

  • Yaşanan olayın çok şiddetli olması
  • Korku ve sıkışmışlık duygusunun yoğun olarak hissedilmesi
  • Travma anında yoğun bir ölüm korkusu yaşama
  • Başka bir kişinin ölümüne bizzat şahit olma
  • Depresyona yatkın olma ve ailede daha önce psikolojik rahatsızlık öyküsü olma durumları risk faktörü olarak sıralanabilir.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kimlerde Görülür?

  Özellikle bazı kişiler travmadan sonra ortaya çıkabilecek stres bozukluğu için risk faktörü içinde olur. Özellikle bazı meslek grupları bu rahatsızlığa daha yatkın olur. Bu kişiler şöyle sıralanabilir;

  • Suç oranının çok yüksek olduğu bir şehir, sokak ve mahallede oturanlar
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan kişiler
  • Askerler ve askeri görevlerde yer alan personeller
  • Savaş bölgesinde yaşayan kişiler
  • İtfaiye ve acil yardım görevlileri
  • Sağlık çalışanları
  • Polisler ve genel kolluk görevi olan kişiler risk faktörü içindedir.

  Yukarıda saydığımız kişiler görevleri ve yaşamları gereği travmatik olaylara her zaman şahit olabilir ya da bu olayların içinde bizzat bulunabilir. Bu yüzden bu kişiler travma sonrası stres bozukluğu İstanbul konusunda risk gurubu içindedir.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Bazı olaylar kişide yoğun bir travma yaratabilir.  Bu duruma bağlı olarak olay sonrasında stres oluşabilir. Öncelikle kişinin travmatik olay sonrası 2-3 ay depresif ruh hali, karamsar düşünceler içinde olması ve insanlardan kaçınması normal olarak görülür. Ama belirtilerin süresi uzaması durumunda İstanbul travma sonrası stres bozukluğu görülür.

  Bu rahatsızlıkta hasta gözlerini kapadığında travma anını tekrar yaşayabilir ve bu durum uyku düzenini olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda nefes kesilmesi, kalp  çarpıntısı ve ellerde titreme gibi fiziksel tepkiler yeniden canlandırma anında ortaya çıkabilir.

  Bazı vakalarda kişi olayı hatırlatan tüm düşüncelerden kaçınmaya çalışır. Eşya, konuşma, bakış veya bir ses aynı olayı hatırlamasına yol açabilir. Bu durumda hasta olayı yokmuş gibi görmeye yönelir. Ancak kısa vadede baş etse de uzun vadede tedavi zor olacaktır.

  Hasta olayı tekrar yaşamasını tetikleyecek her duruma karşı yoğun bir paronaya ve anksiyete duyabilir. Başka bir ifadeyle kişi diken üstünde yaşar. Bu durumda her zaman ruh hali olumsuzluklar içinde geçer.

  Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

  Psikoterapi travma sonrası stres bozukluğu İstanbul tedavisinde en etkili olacak seçenektir. Genellikle bilişsel davranışçı terapi ile hasta olumsuz düşüncelerini yeniden yapılandırabilir. Bu sayede travmatik olayla ilgili düşünce ve duygular değişir.  Çocukluk döneminde ise genellikle oyun terapisi ile bu durum tedavi edilir.  Tedavi süreci ilaç tedavisi ile birlikte de yürütülebilir. Uyku problemi, titreme ve çarpıntı gibi fiziksel problemler yaşayan hastalarda medikal çözümler tedavinin başarısını  olumlu yönde etkileyebilir. Tedavi süresi de hastanın kaydettiği gelişmeye göre değişir.

  Travma sonrası stres bozukluğu tedavisi konusunda bilgi almak ve randevu oluşturmak için hemen bizi arayabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?