Tuvalet Alışkanlığı Kazandırma İstanbul

  Çocuklarda 2-3 yaş arası birçok yeteneğin kazanıldığı dönemdir. Bu dönem içinde çocukların tuvalet eğitimi de verilir. Çocuklar fiziksel ve psikolojik olarak yeterli seviyeye gelirse eğitim sürecinde kısa sürede tuvaletini kendi başına yapmaya başlar. Eğitim anında çocuk altını ıslatabilir ya da dışkı kaçırabilir. Bu tarz durumlarda endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu durumlar tuvalet alışkanlığını kazanmada geçiş aşaması olarak değerlendirilir.

  Çocuklarda yaşın ilerlemesine rağmen alt ıslatma alışkanlığı sürüyorsa veya belirli aralıklarla dışkı kaçırma problemleri varsa ebeveynlerin bu durumu ciddiye alması gerekir.  Tuvalet alışkanlıkları İstanbul problemleri fiziksel nedenlerle olabileceği gibi psikolojik problemler sebebiyle de yaşanabilir. Bu süreçte öncelikle uzman doktorlar fiziksel bir problem olup olmadığına bakar.

  Çocukta tuvalet yapma konusunda fiziksel bir problem yoksa psikolojik destek ile bu sorunun çözülmesi gerekir.

  Çocuklarınızda altını ıslatma ve dışkı kaçırma problemleri varsa daha detaylı bilgi almak için İstanbul’daki merkezimizi arayabilir veya ziyaret edebilirsiniz.

  Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma Neden Olur?

  Alt ıslatma ve dışkı kaçırma problemleri çocuklarda en yaygın görülen durumlardır. Ancak sorunlar her çocukta farklı nedenlerle görülür. Çocuklar tuvalet eğitimi döneminde olmasına karşın gece veya gündüz altına kaçırıyorsa bunun altta ciddi bir nedeni olabilir. Bu durum öncelikle fiziksel duruma bağlı olarak gelişebilir.

  Çocuklarda fiziksel kontroller yapıldıktan sonra bir problem görülmediyse psikolojik bazı problemlerden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bu durumda altta yatan nedeni bularak gerekli terapi sürecini uygulamak gerekiyor.

  Çocuklarda alt ıslatma ve dışkı kaçırma durumları genellikle şu nedenlere bağlı olabilir;

  • İdrar yolları problemleri
  • Böbrek ve bağırsak sorunları
  • İshal gibi bazı hastalıklar olması
  • Anne baba tutumları
  • Çocuğun genel psikolojik durumu
  • Ev ya da okul değişikliği olmasına bağlı yeni tuvalete alışamama
  • Çocuğun klozette rahat edememesi sebebiyle alta kaçırma
  • Ebeveynlerin aşırı otoriter ve kontrolcü olmaları
  • Tuvalet eğitimine hazır olmayan çocuklara eğitime başlanması ve baskı yapılması
  • Ev ortamında huzursuzluk veren durumlar olması
  • Ailede yoğun stres ve şiddet olayları olması
  • Çocukluk döneminde depresyon yaşanması ve bazı dönemlere özgü psikolojik problemler sebebiyle olabilir.

  Beslenme Alışkanlıkları Tuvalet Alışkanlığı Sorunlarına Yol Açar mı?

  Çocuklarda fiziksel ya da psikolojik bir sorun olmayabilir. Ancak yine de çocuklarda yine de beslenme alışkanlıklarına bağlı sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte beslenme sorunları da tuvalet alışkanlıklarına yol açabilir.

  Özellikle bazı çocuklar çok yoğun olarak abur cubur tüketebilir. Bunun yanında yağlı ve baharatlı besinler de tuvalet düzenini olumsuz etkileyebilir. Buna bağlı fiziksel ve psikolojik bir durumu olmamasına karşın altına kaçırabilir. Bu durumda lif açısından zengin bir beslenme programı uygulandığında çocukların beslenme problemleri düzelebilir.

  Beslenme problemlerine bağlı yaşanan problemler olması durumunda ebeveynlerin çocukları yeni beslenme düzenine alışana kadar beklemesi gerekiyor.

  Çocuklarda Alt Islatma Tedavisi Nasıl Olur?

  Alt ıslatma ve dışkı kaçırma gibi problemler yaşanması özel bir sağlık sorunu olarak düşünülmemelidir. Bu problemler çocuklarda çeşitli fiziksel ya da psikolojik problemlerin olduğunu işaret ediyor.  Bu durumda öncelikle fiziksel muayene yapılması gerekiyor. Fiziksel bir problem varsa ilgili uzman bu konuda gerekli tedavi planlamasını yapar. Daha sonra sorun çözüldüğünde çocuklarda problem ortadan kalkar.

  Fiziksel bir problem olmadığında artık seçenek psikolojik bir problemdir. Çocukta psikolojik bir problem varsa yapılması gereken gerekli terapi sürecine başlamak olmaktadır. Bu durumda terapi ile çocuğun psikolojik problemleri çözülür ve mevcut altına kaçırma sorunu ortadan kalkabilir.

  Ebeveynler psikolojik kaynaklı altına kaçırma sorunlarında doğru yaklaşımla çözüme ulaşamayabilir. Birçok yöntem tercih edilmesine karşın başarısız olunabilir. Böyle zamanlarda mutlaka uzman bir psikolog ile terapi süreci yürütülmelidir. Terapi sürecinde genellikle oyun terapisi ile çocuğa fark ettirmeden bu sorunu çözmek en doğru yaklaşım olacaktır.

  Altına kaçırma sorunlarında sizler de hemen bizimle iletişime geçebilir ve hemen destek almaya başlayabilirsiniz.

  Çocuklarda Alt Islatma Sorununda Öneriler

  Çocuklarda alt ıslatma sorunların olması durumunda bazı uygulamalar ile anne babalar etkili sonuçlar alabilirler. Bu süreçte sizlere önerilerimiz şu şekildedir;

  • Çocuklara özel tuvalet koltuğu alınabilir.Bunun dışında çocuğun rahat etmesi için tuvalet yanına tabure koyulabilir.
  • Çocuklarda alt ıslatma sorununun ne zaman başladığı önemlidir.Sorun sosyal ortamda tuvalete girmeme kaynaklıysa doğru iletişim ile çözüm elde edebilirsiniz.
  • Anne babaların tutumlarına bağlı stres varsa tuvalet kaçırma dikkat çekmek için olabilir. Bu durumda stresi azaltmada sevgi dolu ve anlayışlı olmak gerekir.
  • Çocukların uykularındaki düzen, okul ve ev ortamı değişiklikleri sorunların nedeni olabilir. Bu durumda çocukla daha sık ve sağlıklı iletişim kurulmalıdır.
  • Çocuklara doğru zamanda tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Erken dönemdeeğitim başlarda çocukta olumsuzluk yaratabilir. Bu süreçte bir uzmandan destek almak doğru olacaktır.

  Çocuklarda tuvalet eğitimi sorunları yaşıyorsanız her zaman bir uzmandan yardım almak sorunu derinleştirmeden çözüm gelmesini sağlayacaktır.

  Tuvalet alışkanlıkları sorunları İstanbul konusunda her zaman bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Çocuklarda Tuvalet Sorunları Ne Kadar Sürede Çözülür?

  Çocuklarda tuvalet sorunları çözebilmenin ne kadar sürede biteceği belli olmaz.  Bu durumda tamamen çocuğun terapi sürecinde aldığı yol önemlidir. Bazı durumlarda çocuklar terapi sürecinde daha geç katılabilir. Bu durumda çözüm de uzayabilir. Aynı zamanda tuvalet sorunlarına yol açan ana neden de süreci etkiler.

  Çok derin bir problem varsa çocuklarda altına kaçırma probleminin çözümü için daha uzun süre beklemek gerekir.  Bu durumda seans sayısı değişiklik gösterebilir. Çocuklarda tuvalet sorunları ortalama 5-8 seans arasında çözülebilir.

  Çocuklarınızdaki altına kaçırma ve dışkı kaçırma problemleri varsa detaylı bilgi ve randevu almak için her zaman bizi arayabilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?