Wisc 4 Zeka Testi İstanbul

  Çocukların zeka durumunu ölçmek için çok sayıda test yapılıyor. Her zeka testi farklı yaş gurubunda oluyor ve çocukta farklı özellikleri ortaya çıkarmak adına uygulanıyor. Son yıllarda uzmanlar arasında en yaygın kullanılan testlerden biri de Wisc 4 zeka testi İstanbul  adıyla biliniyor. Bu test 1970’li yıllardan beri kullanılan WISC-R zeka testinin daha geliştirilmiş halidir. Yani bu test günümüzdeki gençlere yönelik geliştirilen modern bir zeka testi türüdür.

  Teknoloji çocukların zihinsel algısını da büyük oranda değiştirdi. Bu yüzden geçmişte kullanılan zeka testlerinin işlevi ortadan kalkmaya başladı. Wisc 4 testi ile çocukların dış dünya ilişkisini ortaya çıkarmak ve içinde bulunduğu koşullara göre değerlendirme yapmak amacıyla geliştirildi.

  Wisc 4 zeka testi konusunda detaylı bilgi almak ve testi yaptırmak için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  WISC 4 Zeka Testi Nedir?

  WISC 4 zeka testi, 10 temel alt test ve 5 yedek testi bir araya gelmesiyle farklı kategorilerde uygulanan bir zeka testidir. Bu test çocukların ve gençlerin zeka ve sosyal becerilerini ölçmeyi hedefliyor. Öncelikle 10 temel alt test tüm çocuklar tarafından yapılıyor. Bunun yanında uzmanların gerekli görmesi durumunda çocuğun özelliklerine göre 5 yedek testten de bir bölümü yapılabilir.  Bu test ile 6-16 yaş arasındaki çocukların bilişsel yetenekleri ölçülebilir.

  Bu test çocukların uyum problemleri, akademik başarısı, sosyalleşme becerilerinin değerlendirilmesi ve gelişim sürecini takip etme gibi konularda başarılı sonuçlar verir. Ancak testin sonucunda ortaya bir skor çıkmaz. Çocukların etiket olmasını engelleyecek bir politika ile yönelimleri, üstün yetenekleri olduğu alanlar, zayıf kaldıkları noktalar belirlenir.

  Wisc 4 zeka testi hakkında tüm merak ettiklerinizin cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  WISC 4 ve WISC-R Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Çocuklar artık teknoloji ve eğitim sistemindeki gelişmeler ile birlikte bilgiye çok daha kısa sürede ulaşıyor. Bu da çocukların belirli yeteneklerini etkiliyor. 1970’li yıllara göre tasarlanmış olan bir zeka testi olan WISC*R testi günümüzdeki çocuklara uygulandığında verimli sonuçlar vermeyebiliyor.  Özetle günümüzde bu testin yapıldığı birçok çocuk çok yüksek sonuçlar alabiliyor. Bu durumda hem ebeveynler hem de öğretmenler çocukları yanlış yönlendirebiliyor. Bu durum çocukların tutum ve davranışlarını da olumsuz yönde etkiliyor.

  2003 yılında WISC 4 normları kabul edildi ve bu test kullanıma girdi. Daha sonra 2013 yılında Türkçe haline getirildi ve ülkemizde de daha yaygın hale geldi. Testlerde günümüz çocuklarına yönelik uygulama olduğu için bazı bölümler de eklendi.

  Wisc testinde sözel zeka puanı, performans zeka puanı ve zeka puanı olacak şekilde  3 ayrı puanlama vardı. Ancak Wisc 4 testinde bu başlıklara söze kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği, işlemleme hızı  ve tüm ölçek zeka puanı bölümleri eklendi. Böylece test hem daha donanımlı hale geldi hem de günümüz çocukları üzerinde daha etkili sonuçlar alınmaya başladı.

  WISC 4 Zeka Testlerinde Neler Ölçülüyor?

  WISC 4 zeka testi 10 tane alt temel test ve 5 tane yedek testten meydana geliyor. Bu testle bazı bilişsel alanlarda değerlendirme yapmak mümkündür;

  • Sözel bilgi
  • Sözel ifade
  • Algısal akıl yürütme ve organizasyon
  • Sosyal bilgi
  • Kısa süreli işitsel bellek
  • Dikkat
  • Konsantrasyon
  • Zihinsel işlemleme hızı
  • Görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerileri

  WISC 4 Zekâ Testi Nasıl Yapılır?

  WISC 4 zeka testi çocuklara ortalama 2 saat içinde uygulanabiliyor. Çocuk test boyuna kendini rahat hissetmelidir. Bu yüzden zaman verilmemeli ve esnek bir zaman kullanmaya özen gösterilmelidir. Çocuklardan bazıları testi daha uzun sürede bitirebilir. Aynı zamanda çocuk sıkılarak yapmaktan vazgeçebilir.

  Bu test iki farklı oturum ile yapılıyor. İlk oturumda çocuğun gelişim süreci, aile hayatı, akademik hayatı, sosyal yaşamı hakkında bilgiler ön görüşme ile alınıyor. Bunun dışında çocuğa yönelik bir teste ihtiyaç olup olmadığına bakılıyor. Çocuğa ön görüşme sonrası aynı gün zeka testi uygulanıyor. İstanbul WISC 4 oturumları konusunda merak ettiklerinizi merkezimizden öğrenebilirsiniz.

  İkinci bölümde ise testin sonuçlarının değerlendirilerek aile ile paylaşımı yapılıyor. Bu süreçte bir eğitim kurumundan sonuçlar isteniyorsa aileye bilgi verilmesi gerekiyor. Aile onay vermeden sonuçlar başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıyor. WISC 4 testini 1 yıl geçtiğinde tekrar uygulayabilirsiniz. Ancak bir yıl içinde iki defa uygulanırsa sonuçlar fayda sağlamayabilir.

  Wisc 4 zeka testi konusunda tüm merak ettikleriniz için İstanbul’daki bizi arayabilir ya da ziyaret edebilirsiniz. Uzmanlarımız merkezimizde çocuklar için uygun olan zeka testlerini uygulama konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

  WISC 4 Zeka Testi Alt Kategorileri Nasıl Uygulanır?

  WISC 4 zeka testi alt kategorileri farklı beceriler ve yetenekleri ölçebilmek adına planlanmıştır. Bu testte çocuk net olarak anlaşılmalıdır. Bunun için de çocuğun doğru yönlendirilebilmesi adına tüm alt testlerin çözülmesi gerekiyor. Merkezimizde en doğru sonuçlar için farklı testlerden de yardım almayı doğru buluyoruz.

  WISC 4 Zekâ Testi Nasıl Değerlendirilir?

  Wisc 4 zeka testinde en önemli aşama değerlendirme sürecidir. Bu testin diğer zeka testlerinden en belirgin farklı çocukları etiketleme ve kıyaslamadan sıyırmasıdır. Test sonucuna göre ortaya çıkan skor aileye ve eğitim kurumlarına ulaştırılmıyor. Bu süreçte belirlenen kategoriler ışığında çocuğun yönelimlerinin ne olduğu, başarılı olabileceği alanların hangileri olduğu ve hayatına yön verebilecek alanlar hakkında detaylı bilgi verilir.

  Bu sayede daha net ve elle tutulabilir bir değerlendirme yapılabilir. Bu zeka testi çocuğun kendini ifade etmesini sağlar ve hedeflerini görmesine yardımcı olur. Çocuğun bilişsel becerileri ve yöneldiği alanlar hakkında bilgi alınabilir.

  Wisc 4 zeka testi fiyatları hakkında bizi arayarak  uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?