Yeme Bozuklukları Tedavisi İstanbul

  Çocukluk veya ergenlik döneminde her zaman yeme bozuklukları görülebilir. Ancak yeme bozuklukları İstanbul bir beslenme problemi olarak görülmemelidir. Bu durum bazı yiyeceklerin kendi bedeni ile olan ilişkisinin bozulması olarak nitelendirilebilir. Yani çocuklar yeme davranışını çok aşırı şekilde kısıtlamaya başlar ve çok güçlü bir şekilde bu davranışını kontrol eder. Bazı vakalarda ise yeme kontrolünü tamamen yitirebilir.

  Kişide yeme bozuklukları çok farklı şekillerde görülebilir. Ancak genellikle bu problemlerin ortak kümesi duygusal problemler ve düşük benlik saygısı ile ilişkisi olmasıdır. Hastaların önemli bir bölümü bilinçsiz bir şekilde yemek yiyerek içindeki çatışmalardan kaçar veya çözüm getirmeye çalışır. Kişi bu süreçte davranış değişikliklerini gizlemeye çalışır ve ihmal etmeye başlar.

  Yeme bozuklukları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Yeme Bozukluğu Nedir?

  Yeme bozukluğu İstanbul; bir kişinin çok aşırı yemek yemesi  ya da sağlığını olumsuz etkileyecek şekilde yetersiz beslenmeye başlamasıdır. Yeme bozukluğu görülen gençlerde genellikle bedensel, duygusal ve sosyal hayatta bazı problemler vardır. Genellikle psikolojik temelli olan problemler yeme bozukluğu şeklinde ortaya çıkar.

  Yeme bozukluğu rahatsızlığı kişinin günlük yaşamını önemli oranda etkilemeye başlar. Bu durumda altta yatan neden bulunmalıdır. Yeme bozukluğu asıl nedeni ortadan kaldırmadığı gibi kişide fiziksel ve psikolojik yeni problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu nedenler de altta yatan nedenler hemen belirlenmelidir.

  Yeme bozukluğu konusunda merak ettiklerinizi merkezimize ulaşarak uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

  Yeme Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

  Yeme bozuklukları sadece bir şekilde ortaya çıkmaz. Kişide çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yeme bozuklukları çok çeşitli şekillerde görülebilir. Özetle kişide yeme bozuklukları farklı şekillerde görülebilir.

  En yaygın yeme bozukluğu çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Pika: Hastanın en az 30 gün boyunca kağıt, saç gibi besin değeri olmayan maddeleri yemesidir.
  • Geri Çıkarma (Geviş Getirme) Bozukluğu: Hastanın en az 30 gün boyunca yediği yemekleri geri çıkarmasıdır.
  • Kaçıngan/Kısıtlı Yiyecek Alımı Bozukluğu: Kişide aşırı kilo kaybı, belirgin kilo azlığı ve  tüp yardımıyla ağızdan besin destekçilerine bağlı kalmasıdır.
  • Anoreksiya Nervoza: Hastanın kilo almaya karşı aşırı korku duyması sebebiyle kilo almayı zorlaştıracak davranışlar içinde olmasıdır.
  • Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu: Kişinin benzer koşullar ve süre altında bir kişinin yiyebileceği yemekten çok daha fazlasını yemesidir.
  • Tanımlanmış Diğer Bir Beslenme ve Yeme Bozukluğu: Özellikle hastanın gece uyanarak yemek yemesi ve akşam yemeğinden sonra aşırı yiyecek tüketmesidir.
  • Tanımlanmamış Beslenme ve Yeme Bozukluğu: Kişinin klinik olarak problem yaşamasına karşın yeme bozuklukları içinde yer alan tanı ölçüleri ile belirlenemeyen yemek bozukluğu durumlarını ifade eder.

  Yeme bozuklukları her zaman türüne göre değerlendirilir. Bununla birlikte altta yatan nedene göre de tedavi süreci planlanır. Her hastada yeme bozuklukları tedavisi bireysel olarak yürütülür.

  Yeme Bozukluğu Neden Olur?

  Yeme bozukluğu diyet ile aynı şekilde değerlendirilmemelidir. Kişinin sağlıklı bir bedene kavuşması için dengeli beslenme alışkanlığı diyettir. Ancak kişinin hayatındaki bedensel, psikolojik ve sosyal problemler sebebiyle görülen yeme bozukluğu psikolojik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın kesin nedenleri ise bilinmiyor.

  Bir kişide yeme bozukluğu görüldüğünde kendisi dışında çevresi ve ailesi de bundan etkilenir. Ancak en yaygın nedenler arasında özgüven eksikliği olduğu kabul ediliyor. Hastalar yeme davranışı veya yememe davranışı ile duygularını kontrol altında tutma eğilimine girer. Yapılan araştırmalar bu bozuklukların daha yaygın olarak kadınlarda görüldüğünü ortaya koyuyor.

  Yeme bozuklukları nedenleri çocuklarınızda görülüyorsa hemen merkezimizde uzmanlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

  Yeme Bozuklukları Hangi Hastalıklara Yol Açar?

  Bir kişide yeme bozuklukları görülmesi bazı hastalıkları tetikleyebilir. Bir kişide yeme bozukluğu varsa şu durumlar yaşanabilir;

  • Kas erimesi görülmesi
  • Kemiklerin hassas ve kırılgan yapıda olması
  • Saç ve tüylerde dökülme yaşanması
  • Adet döngüsünün olmaması ve adet düzensizliklerinin başlaması
  • Güç kaybı ve sürekli güçsüzlük hissi oluşması gibi durumlardır.

  Yetersiz beslenme alışkanlığı olan bireylerde vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelir. Bu nedenle de sürekli kusma ve mide asidine bağlı dişler ve yemek borusunda tahribat görülebilir.  Aynı zamanda çok aşırı yemek yiyen kişilerde eklem ağrısı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar görülür. Bunun dışında  yeme bozuklukları depresyona da yol açabilir.

  Yeme Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

  Yeme bozukluğu tedavisi uzman bir psikolog eşliğinde yürütülür. Bu süreçte iç hastalıkları uzmanları ve diğer tıp dalları da iş birliği içinde olur. Öncelikle kişide yeme bozukluklarını belirlemek için boy kilo oranına bakılır. Daha sonra vücut kitle endeksi düşük çıkarsa yeme bozukluğu olduğu düşünülür. Bu süreçte kişinin altta yatan nedenlerine göre psikoterapi yürütülür. Bu süreçte aile de tedaviye dahil olabilir.

  Yeme bozuklukları genellikle kişinin farkında olmasına karşın çok sonra anlaşılır. İlk olarak hastalar tedaviyi kabul etmez. Bu süreçte öncelikle bireyin tedaviyi kabul etmesi önemlidir. İstanbul yeme bozukluğu tedavisi için en yaygın terapi yöntemi bilişsel davranışçı terapidir.  Bireylerde ortaya çıkan problem ortadan kaldırıldığında yeme bozukluğu da düzelmeye başlar. Gençlerde yakın çevre ve aile de terapi süreci içinde olursa daha hızlı sonuç alınabilir.

  Yeme Bozuklukları Tedavi Sonrası Tekrar Görülür mü?

  Yeme bozukluklarında öncelikle hastaya sağlıklı bir beslenme alışkanlığı ve diyet kabul ettiriliyor. Diyet listesinde hastanın istediği yiyecekler belirlediği miktarda olabilir. Yeme bozukluğu bulunan hastalar genellikle iyi olduğunu ve destek almaması gerektiğini düşünür. Tedavi süreci birkaç ay devam edebilir. Ancak tedaviden sonra yeniden yeme bozuklukları ortaya çıkabilir.

  Yeme bozuklukları tedavisi konusunda detaylı bilgi almak için merkezimizi arayabilir, ayrıca hemen randevu alarak uzmanlarımızla da görüşme gerçekleştirebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?