Yetişkin Bilişsel Davranışçı Terapi İstanbul

  Bilişsel davranışçı terapi kişilerde depresyon, anksiyete bozukluğu, uyku sorunları, dikkat dağınıklığı, yeme içme sorunları ve ikili ilişki problemleri gibi birçok  konuda uygulanan bir terapi türüdür. Bilişsel terapide her duygu ve davranışın belirli düşüncelere bağlı olarak ortaya çıktığı varsayılır. Bu yüzden de terapi sürecinde ne düşündüğünüz, ne hissettiğiniz ve nasıl davrandığınıza bakılır. Yani biliş, duygu ve hareket arasındaki bağlantı yakından incelenir.

  Genellikle bazı düşünceler çarpıtılır ve mantıktan uzaktır. Bu  durum kişiye göre değişiklik gösterebilir. Yetişkin bilişsel davranışçı terapi sayesinde bu düşünceler değiştirilir. Davranışsal bozukluklarda her zaman bilişsel terapiler çok etkilidir.

  Yetişkin Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemleri Nelerdir?

  Yetişkin bilişsel davranışçı terapi yaklaşımlarında çok farklı yöntemler vardır. Öncelikle hastanın mevcut durumuna göre en verimli yöntemin seçilmesi sağlanır. Aynı zamanda terapi sürecinin verimli olması adına hasta gerçek yaşamda bunu deneyimlemelidir. Terapi sürecinde konuşulan tüm konular günlük hayatta tekrar edilir.

  Hasta iş yerinde, okulda ya da evde bu konuşulanları uygular. Özellikle hastalara davranışların terapi etkisiyle nasıl değiştiğini görebilmeleri için bazı ev ödevleri veriyoruz. Bu ödevler günlük hayatınıza odaklanmanızı ve yeni bir bakış açısını yaşayarak görmenizi sağlıyor. Hasta ev ödevlerini ne kadar uygularsa, bu durumlar üzerine ne kadar  düşünürse ve bizimle paylaşırsa terapi süreci o kadar verimli olur.

  İstanbul yetişkin bilişsel davranışçı terapi konusunda bizlere başvurabilirsiniz.

  Yetişkin Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl Yapılır?

  Terapi sürecinde öncelikle bir değerlendirme görüşmesi düzenliyoruz. Merkezimizde psikolog ile hasta özel bir ortamda bir ara ya geliyor. Bu durumda genellikle mevcut problemin detaylarını anlamak adına sizlere bilgi vererek ölçekler uygulayabiliyoruz. Bilişsel davranışçı terapi hakkında da sizlere detaylı bilgi vererek başlıyoruz. Terapinin amaçları, sizlerin beklentileri belirleniyor. Her terapi süreci kişiye özel olduğu için ne kadar sürede tamamlanacağını bu süreçte bilmiyoruz.

  Yetişkin bilişsel davranışçı terapi sürecinde kişiye özel belirli sorunları çözmek amaçtır. Bu yüzden her seans boyunca belirli bir gündem maddesi belirlenir. Daha sonra o gün sadece o gündem hakkında konuşulur. Genellikle eve hasta için belirli ödevler de veriyoruz. Terapinin başarıya ulaşması adına sizlerin bu ödevleri uygulamanız gerekiyor. Aynı zamanda ihtiyacınız varsa süreç psikiyatrik destek ile eş zamanlı devam edebilir.

  Yetişkin Bilişsel Davranışçı Terapi Ne Kadar Sürer?

  Bilişsel davranışçı terapi uygulamaları kısa süren ve çözüme dayalı bir terapidir. Kişinin mevcut durumu, belirtilerin görülme sıklığı, uygulanacak yöntem, sorunun ortaya nasıl çıktığı, eşlik eden stres, hastanın beklentisi gibi tüm konular seans sayısını değiştirir. 

  Yetişkin bilişsel davranışçı terapi genellikle çok kısa sürer. Danışanın seanslara düzenli olarak katılması ve uzmanın görüşüne göre süreç değişir. Genellikle seanslar arasında ortalama 1 hafta kadar ara verilir. Daha sonra zaman içinde danışanın durumuna göre 2-4 seans sonra terapi süresi genel olarak fikir verebilir. Bu süreç kişisel olduğu için her zaman süre farklı olacaktır.

  Bu terapi süreci ortalama 10-12 seans kadar sürer. Yani ortalama bu süre içinde sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Burada terapinin ne kadar süreceği dışında hastanın ne zaman iyi hissedeceği ve terapi sürecinde ne oranda fayda göreceğine odaklanmak gerekir. Terapinin süresi danışan ve uzmanın ortak kararı ile birlikte de belirlenebilir. Hasta sürece ne kadar dahil olursa süreç o kadar kısalır.

  Yetişkin bilişsel davranışçı terapi İstanbul süresi hakkında bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

  Yetişkin Bilişsel Davranışçı Terapide İlaç Kullanılır mı?

  Terapi sürecinde öncelikle bir klinik değerlendirme yapılmalıdır. Burada hastanın mevcut durumu, sorunu fark etme oranı, belirtilerin ne şiddette olduğu, hastanın yaşamını ne kadar etkilediği gibi tüm konulara bakılır. Daha sonra medikal tedavi ve bilişsel davranışçı terapi duruma göre bir arada uygulanabilir. Yetişkin bilişsel davranışçı terapide ilaç kullanımı olup olmayacağı ruh sağlığı alanında uzman bir psikiyatrist tarafından verilen görüşe bağlı değişir.

  Bu süreçte ilaç tedavisi olup olmayacağı tamamen kişiye göre değişir. Aynı zamanda ilaç kullanımı varsa ne kadar kullanılacağını da uzmanlar belirler. Belirtilerin şiddetine göre tedavi boyunca ilaç desteği alınabilir.

  İstanbul Yetişkin Bilişsel  Davranışçı Terapi Ücretleri

  Her terapi süreci kişiye özel planlanır. Terapi sürecinde yaşananların tamamı terapist ile hasta arasında olur. Hasta ne kadar kendini açarsa, yüzleşirse ve sonrasında değişmeye karar verirse terapinin süresi de o kadar kısalır. Bu durumda yetişkin bilişsel davranışçı terapide de seans sayısı bu oranda azalır. Bu yüzden İstanbul bilişsel yetişkin davranışçı terapi ücretleri de değişiklik gösterir.

  Psikoterapi sürecinde ücretler seans sayısı üzerinden belirleniyor. Bu yüzden hasta ne kadar tedavi sürecine etkin katılırsa ve destek almaya açık olursa seans sayısı daha az olur.

  Bilişsel davranışçı terapi ücretleri hakkında bilgi almak için merkezimizden her zaman randevu alabilirsiniz.

  İstanbul Bilişsel Davranışçı Terapi Merkezi

  Bilişsel davranışçı terapi birçok tedavi yönteminde olduğu gibi aktif olarak kullanılan bir terapi şeklidir. Birçok psikolojik sağlık problemi bu sayede çözülebilir. İstanbul bilişsel davranışçı terapi merkezi arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Duygusal ve davranışsal açıdan zorluklar yaşıyorsanız düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız arasında terapi sürecinde bir bağ kuruluyor.

  Terapi sürecinde davranışlarınızdaki olumsuzluklar ortaya çıkarılır. Daha sonra da inanç sisteminiz özeline girerek duygu ve davranışlarınızı kendinizin değiştirmesi amaçlanır. Bu yöntemde verilen ev ödevlerini de yerine getirerek tüm psikolojik sorunları çözebilirsiniz.


  Size nasıl yardımcı olabiliriz?